Eser sözleşmesinde ayıba karşı tekeffül
The orderer?s rights arising from defeat in job contracts
  1. Tez No: 289762
  2. Yazar: KIYMET MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER SELİÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Aşağıda yer alan çalışmada eser sözleşmelerinde ayıba karşı tekeffül hükümleri detaylıca incelenecektir. Türk Borçlar Kanunu'na göre sözleşme ile kararlaştırılan eserin ayıplı olarak imali halinde; iş sahibinin ayıba karşı tekeffülden doğan bazı hakları vardır. Bu haklar; sözleşmeden dönme, ücret indirimi ve onarım hakkıdır. Bu hakların yanı sıra iş sahibinin; Borçlar Kanunu uyarınca tazminat talep hakkı saklıdır.Türk hukukunda istisna sözleşmesinde müteahhidin ayıba karşı tekeffül borcuna ilişkin hükümler esas itibari ile; 818 s. Borçlar Kanunu'nun 359-363. maddeleri arasında düzenlenmiştir.Aşağıda detaylı olarak ele almaya çalıştığımız ?Eser Sözleşmesi'nde Müteahhidin Ayıba Karşı Tekeffül Borcu?nun daha net ve anlaşılır bir biçimde açıklanabilmesi amacı ile öncelikle; müteahhit, iş sahibi ve eser kavramları üzerinde durulacak; ayıba karşı tekeffül borcunun tanımı, hukuki niteliği ve nitelikleri incelenecek; Borçlar Özel Hukukuna konu diğer sözleşmeler ile aradaki farklar ve benzerlikler irdelenecek, ardından Borçlar Kanunu Genel Hükümleri ile birlikte ayıba karşı tekeffül borcu ele alınacak ve daha sonra da sırası ile müteahhidin istisna sözleşmesinde ayıba karşı tekeffül borcu nedeni ile sorumlu tutulabilmesi için gerekli olan şartlar, bu hususta iş sahibine düşen yükümlülükler ve müteahhidin istisna sözleşmesinde ayıba karşı tekeffül borcunu sona erdiren haller incelenecektir.Son olarak; uluslar arası alanda sıkça kullanılan FIDIC sözleşmelerinde ayıba karşı tekeffül borcuna değinilecektir.Çalışmamızın sonucu; Türk hukuku ile Uluslar arası hukukta eser sözleşmelerinde ayıba karşı tekeffül hükümleri farklılıklarına ve ayıba karşı tekeffül borcuna ilişkin kavramlara göre yapılandırılmıştır.Anahtar kelime; 1. ayıp 2. Eser Sözleşmesi, 3. Ayıba Karşı Tekeffül Borcu
Özet (Çeviri)
The following research; the orderer?s rights arising from defeat in job contracts will be detailed. In case the good made according to the contract is defective; the orderer has some rights according to the Turkish Obligation Law. These rights are; termination of contract, wage reduction and repair. In addition to these rights; the orderer?s compensation right is also reserved according to the Obligation Law.In Turkish legal system; the rights arising from defeat in job contracts are defined between the clauses 359 ? 363 according to the Obligation code numbered 818.To declare clearly the rights of the orderer arising from defeat in job conracts; firstly the definition of job, orderer, and undertaker will be mentioned; and the undertaker?s obligation arising from defeat in job contracts will be defined, and the differences between the job contracts and other contracts will be conveyed. Then the types of defects, conditions of the rights arising from defeat and the conditions ends the obligation arising from defeat will be declared in our research.At last; the rights of the orderer arising from defeat in FIDIC contracts will be mentioned.Finally the result structured according to International and Turkish Legal system differencies and definitions of the obligations arising from defeat in job contracts.Key words; 1. defect, 2. job contracts, 3. obligation arising from defeat