Ulus-devlet: Doğuşu, gelişimi ve geleceği
Nation-state: The rising, developing and the future
- Tez No: 106993
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Avrupa'da on altıncı yüz yıldan itibaren oluşmaya başlayan ve günümüzde de devam eden UIus-Devlet modeli Avrupa'da yaşanan bir dizi sosyal, siyasi ve ekonomik değişimin bir sonucu olarak sanayileşme ile birlikte ortaya çıkmış 've küresel ölçekte saygınlık kazanmış bir devlet modelidir. Çalışmamızın omurgasını oluşturan Ulus- Devlct'in doğuşu, gelişimi ve geleceği ile ilgili bilgiler, Avrupa' da ortaya çıkan ve daha sonra diğerlerine yayılan bu olgunun bir çözümlemesini yapmaya yönelik bir çalışmadır. Bu çalışmada Ulus-Devletin doğuşu, gelişimi ve geleceği konu olarak ele alınmakta ve bu olgunun tarihsel ve kavramsal düzeyde açıklamalarına yer verilmektedir Kaynak Araştırmasına dayalı ve teorik sosyoloji alanında ele alınması mümkün olan Ulus- Devletin doğuşu, gelişimi, geleceği hakkında bir bilgi elde etmek amaçlanmıştır. Bir diğer önemli nokta da hızlı bir değişim sürecini yaşayan günümüz Ulus- Devletlerinin geleceğinin ne olacağı sorusudur. Ulus-Devletler bugün çeşitli hareketle; tarafından tehdit edilmektedir. Ulus-Devletler yaşamını sürdürebilmesi için bu tehditlere ve sorunlara cevap bulmak zorundadır. Bu çalışmada hem bu sorunlara hem de geleceği ile ilgili tartışmalara yer verdik. Ulus-Devlet bütün bunlarla birlikte canlılığını koruyarak günümüzün ve geleceğin devlet modeli olarak varlığını koruyacağı gözüküyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nation-State model has begun to form in Europe since sixteenth Century as a result of series of variation in social, economical life together with industrialization that has been accepted respectively througout the world in Europe. Our main study includes the rising, developing and the future of the Nation-State model. In this study the rising, developing and the future and the historical background of Nation-State has been examined. The main purpose of this is to obtain information based on the research resources and the theoretic sociology. One of the other important point that changing rapidly today in Nation-States and the question what will happen to them in the future. Nation-States have been threatenet today by different actions. Nation-States have to find solitions to these obstacles in order to resume it is life. We tried to reply to these question in this study regarding with Nation- State, Nation-State seems to survive and will keep its validity in the future as a state model. II