İki numaralı Antalya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi
The Transcription and appraising of the judicial record of number two Antalya
  1. Tez No: 106994
  2. Yazar: SELVER KARSTARLI DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti Tarihi'nin bütün kurumlarıyla o günün kayıtlarına dayalı olarak incelenmesinde en önemli ve birinci elden kaynaklardır. İçerisinde çok önemli bilgileri ihtiva eden bu belgeler, paha biçilmez değerlere sahiptir. Şer'iyye Sicillerindeki kayıtlar, dönemin idâri, iktisâdi, içtimâi, hukuki ve askerî yapısı hakkında bize ayrıntılı bilgiler vermektedir. Şehir veya çeşitli bölgelere ait tarih yazılırken kaynak olarak dikkate alınması gereken Şer'iyye Sicilleri, genel tarih yazılırken de gözardı edilmemesi gereken belgelerdendir. Antalya (Teke Sancağı) bölgesine ait İki Numaralı Şer'iyye Sicili incelendiğinde Antalya'nın idâri, iktisâdi, içtimâi, hukuki ve askerî yapısı hakkında önemli bilgiler elde edilebilecektir. Aynı zamanda genel olarak Osmanlı Devleti'nin o tarihler arasındaki genel yapısı hakkında da bilgi edinmek mümkündür. Bugüne kadar, Antalya'nın Bir Numaralı Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu yapılmıştır. Bu Yüksek Lisans Tezi ile birlikte İki Numaralı Şer'iyye Sicilinin 1-40 varaklarının transkripsiyonu, bu tür çalışmaların devamı açısından önemlidir. Yüksek Lisans Tezi, Antalya yöresi ile ilgili araştırma yapacaklar için oldukça faydalı olacaktır. x
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şer'iyye Sicilleri are of utmost importance and the most valuable resources in searching the whole history of Ottoman Empire together with its all foundations. All these documents which include important informations are preceless. Records in so-called“Şer'iyye Sicilleri”, help us reach detailed information on the administrative, economical, sociological, legal and military structure of Ottoman Empire. Şer'iyye Sicilleri should be taken into account not only during the compilation of urban or regional history but also of general history. When the Second Şer'iyye Sicili belonging to Antalya, Teke Sancağı Region, is studied, valuable information regarding the above mentioned structure of Antalya could be abtained easily. Meanwhile, it is also possible to be informed on the general foundations of ottoman Empire for the given period. Up to now, transcription of the first Antalya Şer'iyye Sicili was done. Together with the summarized post gradvate thesis, transcription of the first 40 pages of the second Şer'iyye Sicili will be completed. This study will have the importance forthe continuation and encouraging of the coming studios on the issue. Followers will make use of it greatly in their studies on Antalya district.