Antalya'nın 3 nolu şeriyye sicil defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
The Transcription and examination of Antalya's III şeriyye registration
- Tez No: 126255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti Tarihi'nin bütün kuruluşlarıyla o günün kayıtlarına dayalı olarak incelenmesinde en önemli ve birinci elden kaynaklardır. Şe'iyye Sicillerindeki kayıtlar, dönemin idarî, iktisadî, içtimaî, hukukî ve askerî yapısı hakkında bize ayrıntılı bilgiler vermektedir. Şehir veya çeşitli bölgelere ait tarih yazılırken kaynak olarak dikkate alınması gereken Şer'iyye Sicilleri, genel tarih yazılırken de göz ardı edilmemesi gereken belgelerdendir. Antalya bölgesine ait üç numaralı Şer'iyye Sicili incelendiğinde Antalya'nın idarî, iktisadî, içtimaî, hukukî, ve askerî yapısı ile ilgili önemli bilgiler elde edilecektir. Bugüne kadar, Antalya'nın bir ve iki numaralı Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu yapılmıştır. Bu yüksek lisans tezi ile birlikte yapılmış olan üç numaralı Şer'iyye Sicilinin 1-40 varaklarının transkripsiyonu, bu tür çalışmaların devamı açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şef'iyye Sicilleri are of utmost importance and the most valuable resources in searching the whole history of Ottomon Empire together with its all foundations.All these ducuments which include important informations are preceless. Records in so called“Şer'iyye Sicilleri”, help us reach detailed information on the administrative, economical, sociological, legal and military structure of Ottoman Empire. Şer'iyye Sicilleri should be taken into account not only during the compilation of urban or regional history but also of general history. When the third Şer'iyye Sicili belonging to Antalya, Teke Sancağı Region, is studied, valuable information regarding the above mentioned structure of Antalya could be abtained easily. This study will have the importance forthe continuation and encouraging of the coming studios on the issue. Followers will make use of it greatly in their studies on Antalya district.