Iran's nuclear weapons development program: An assessment of the threat posed to its neighbors
İran'ın nükleer silahlar geliştirme programı: Komşularına sergilediği tehdit değerlendirmesi
- Tez No: 107032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET İran tarih boyunca hep bir dünya gücü olma yollarını aramıştır. Devletin yönetim biçimi ve ideolojisine bağlı kalmaksızın, gerçek zayıflığına rağmen yüksek emelleri olan bir politika izlemiştir. Bu daimi hedefini gerçekleştirmek için İran, gerekli siyasi ve askeri araçları araştırmaktadır. 1950'lerin sonlarından beri, iranlı liderler nükleer silahların bu maksat için en uygun araç olduklarına inanmışlardır. Bu nedenle Tahran kendisine, nükleer silahları geliştirme ve konuşlandırma seçeneği sağlayacak olan nükleer teknolojiyi elde etmek için, bazen gizlicede olsa, her yola başvurmuştur. Bu nükleer seçenek İran'a bölgesinde güç yansıtma kabiliyeti kazandıracaktır. Zamanla İran, henüz planladığı nükleer santralleri kuramamasına rağmen, bu teknoloji alanında başlangıçta ABD daha sonra da Rusya ve Çin'in yardımlarıyla önemli tecrübeler elde etmiştir. Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına taraf olmasına rağmen, devam eden kararlı çabalan sebebiyle İran yakın gelecekte nükleer silahlara sahip olacak gözüküyor. Nükleer altyapı ve bilgi kazanma çalışmalarına ilave olarak İran balistik füze geliştirme programı da başlatmıştır. Rusya, Çin ve Kuzey Kore'nin yardımlarını elde etmesiyle İran kendi balistik füzelerini üretebilme kabiliyeti kazanmıştır. Eğer İran kendi ürettiği Orta Menzilli ve Kıtalararası Balistik Füzelerle birlikte nükleer silah gücüne sahip olursa, bölgedeki güç dengelerini değiştirecektir ve Körfez'i, Orta Doğuyu, Kafkasları, Orta Asya'yı, Akdeniz ülkelerini, Küçük Asya ile ABD, İngiltere gibi bölge dışı devletleri olumsuz etkileyecektir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout its long history, ban has always sought to be a world power. Regardless of its regime and ideology, it has pursued an ambitious policy despite its actual weakness. In order to accomplish its perpetual goal, Iran has searched the necessary political and military means. Since late 1950s, Iranian leadership has believed that nuclear weapons have been the best appropriate means for this purpose. Thus, Tehran worked on every way to obtain nuclear technology, sometimes clandestinely, that will provide it with the option of developing and deploying a nuclear weapons capability which will give the ability to project power to its periphery. By the time, Iran acquired a considerable experience regarding to nuclear technology particularly with the help of Russia and China, even though it couldn't succeed to build its planned nuclear power plants yet. Notwithstanding its membership to the nuclear Non- Proliferation Treaty, with its ongoing determined efforts, Iran seems to have nuclear weapons in the near future. Besides attempts to acquire nuclear infrastructure and scientific knowledge Iran has also embarked on a ballistic missile development program. Having the assistance of Russia, China, and North Korea, Iran obtained its indigenous ballistic missile production capability. Should Iran become a nuclear weapon power with its IRBMs or ICBMs as delivery means, it will alter the balance of power in the region and affect negatively the Gulf, the Middle East, the Caucasus, Central Asia, the Mediterranean, Asia the Minor, and extra regional states such as the US and Britain. in