Mobile phone and the re-negotiation of the public and the private
Cep telefonu ve kamusal alan-özel alan ayrımının tanımlanmasındaki etkisi
- Tez No: 107068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET“Cep Telefonu ve Kamusal Alan-Özel Alan Ayrımının Tanımlanmasındaki Etkisi”Bu çalışma temel olarak Türkiye'de cep telefonunun kamusal ve özel mekan ayrımının tanımlanmasında ne gibi bir rol oynadığım araştırmaktadır. Cep telefonunun önemi, bedeni bir tür özel alana dönüştürmesi ve bu alam kamusal alanın içine sokarak sözkonusu iki alanın içice geçmesini sağlama kapasitesinde yatmaktadır. Bu durum da sonuçta iki alan arasındaki sınırı sorunlu hale getirmekte ve kamusal olanın özelleşmesine, özel olanın da kamusallşmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada, önce cep telefonunun üç ana teorik alanla bağlantısı kurulmaya çalışılmıştır. Bu alanlar, genel olarak teknoloji ve toplum arasındaki ilişki, bilgi ve iletişim teknolojileriyle gündelik hayat arasındaki etkileşim, ve kamusal-özel aynmıyla ilgili tartışmaları ihtiva etmektedir. Cep telefonunun çeşitli teknik ve kültürel/toplumsal özelliklerinin de ele alındığı çalışmada daha soma bireylerin kamusal ve özel alanlar arasındaki sının tanımlama uğraşları sırasında cep telefonunu nasıl kullandığım incelemek üzere, istanbul kentsel mekanına ilişkin ampirik veriler analiz edilmektedir. Ayrıca, bu yapılırken bir taraftan cep telefonunun gündelik hayat mefhumuyla ilişkisi, diğer yandan da bireylerin günlük hayatlarında zamanı düzenleyiş biçimleriyle olan bağlantısı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bundan başka, cep telefonu kullanımı vasıtasıyla yeni bir mekanın,“elektronik mekan”ın ortaya çıkışı ve özellikleri de incelenmiştir. Bu çalışma üç tür yönteme dayanmaktadır: tümü genç ve profesyonel olan kişilerle görüşmeler (mülakat) yapılmış ve hazırlanan anketlerle katılımcıların cep telefonunu kullanma biçimleriyle ilgili bilgi edinmeye yönelik sorular sorulmuştur. Ayrıca, elde edilen verilerin değerlendirilmesinde araştırmacının gözlemlerine de yer verilmiştir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The mobile phone and the Re-Negotiation of the Public and the Private”This study basically involves the exploration of how the mobile phone figures in the re-definition or the re-negotiation of the distinction between public and private spaces in Turkey. In this context, I argue that the significance of the mobile phone lies in its capacity to transform the body into a private space, and insert this private space right into the public one, embedding these two realms within each other; and this embeddedness in turn problematizes the border between the two, leading to the privatization of the public and the publicization of the private. I first investigate the mobile phone's relation to three theoretical fields, including the relationships between technology and society; the interaction between information and communication technologies and everyday life; the distinction between public and private spaces. Then I focus specifically on the mobile phone examining its various features as a techno-cultural artefact. This examination is followed by an analysis of the empirical findings collected in the context of Istanbul in order to explore various dimensions of the role of the mobile phone in the re-definition by individuals of the border between the public and the private in its relation to the notion of everyday life and to the re-ordering of time in the daily lives of individuals. I also touch upon the creation of a new kind of space, an“electronic space”tîıat emerges by means of the use of the mobile phone. This study is based on three methods of collecting data: I have done interviews with people (who were all young professionals), and prepared questionnaires that included questions regarding their use of the mobile phone. I also resorted my own observations in evaluating my findings.