Effects of self construals self esteem and bases of self esteem on aspects of the communication, persuasion paradigm
Benlik yorumunun özdeğerin ve özdeğer kaynaklarının iletişim, ikna paradigmasındaki bazı etkenleri
- Tez No: 107069
- Danışmanlar: PROF. DR. DİARE SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI Özet Benlik Yorumunun, Özdeğerin, ve Özdeğer Kaynaklarının İletişim - İkna Paradigmasmdaki Bazı Etkenleri Özlem Hesapçı Bu çalışma, ikna edici iletişim etkenlerinin, kaynak özellikleri (kaynak güvenirliği), mesaj özellikleri (mesajın yönü, kullanılan kanıt) ve hedef özelliklerinin (hedef özdeğeri, benlik yorumu) tutum değişimi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanarak, aşağıda belirtilen hipotezler ileri sürülmüştür: (1) sunulan mesajın taraflı benlik yorumu ile etkileşim içerisinde olup tutum değişimini etkileyecektir; (2) mesajda verilen kanıt tipi benlik yorumu ile etkileşim içerisinde olup tutum değişimini etkileyecektir; (3) düşük özdeğere sahip bireyler yüksek özdeğere sahip bireylere kıyasla daha çok tutum değişikliği göstereceklerdir; (4) bireyci benlik yorumunda daha yüksek puana sahip olan bireyler özdeğerlerini kişisel özelliklere dayandırırken toplulukçu benlik yorumunda daha yüksek puana sahip olan bireyler özdeğerlerini kişiler arası özelliklere dayandıracaklardır. Bu hipotezleri sınamak için Boğaziçi Üniversitesi'nden 224 öğrenciye Yetişkin Özdeğer Kaynağı Envanteri (ASSEI), Benlik Yorumu Ölçeği (SCS), tutum değiştirmeye yönelik mesajlar, ve Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar dördüncü hipotezi desteklemiş, birinci, ikinci, ve üçüncü hipotezleri ise desteklenmemiştir. Sunulan mesajın yönü (tek yönlü-çift yönlü mesaj), kullanılan kanıt çeşidi (istatistiksel-kişisel örnek) ile benlik yorumu arasında tutum değişikliği üzerinde bir etkileşim bulunamamıştır. Düşük özdeğere sahip bireyler yüksek özdeğere sahip bireylere kıyasla daha çok tutum değişikliği içerisinde bulunmamışlardır. Yüksekvu bağımsız benlik youmu puanına sahip bireylerin özdeğerleri daha çok kişisel özelliklerden kaynaklanıyor bulunmuş, buna karşın, yüksek karşılıklı bağımlı benlik yorumu puanına sahip bireylerin özdeğerleri daha çok kişiler arası özelliklerden kaynaklanıyor bulunmuştur. Hipotez olarak sunulmamasına karşın, karşılıklı bağımlı benlik yorumu ile tutum değişikliği arasında yüksek pozitif korelasyon bulunmuştur. Yüksek karşılıklı bağımlı benlik yorumu puanına sahip bireyler düşük karşılıklı bağımlı benlik yorumu puanına sahip bireylere kıyasla daha çok tutum değişikliği göstermişlerdir. Benlik yorumunda cinsiyet farklılığı bulunmuştur, bayanlar erkeklere kıyasla daha bağımsız benlik yorumu puanına ve daha yüksek özdeğere sahip bulunmuştur. Bulgular, beklenen sonuçlan desteklememesine karşın, iknada kaynak, mesaj ve hedefin karmaşık yapılarının tutum değişimi üzerindeki etkilerine açıklık kazandırmaktadır. Çalışmanın iş dünyasına yönelik önemli uygulamaları bulunmaktadır. Pazarlama, tüketici, medya ve iletişim çalışmaları için de önemli çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Effects of Self Construals, Self Esteem, and Bases of Self Esteem on Aspects of the Communication - Persuasion Paradigm by Özlem Hesapçı The present study investigated the effects of certain aspects of persuasive communication, namely, source characteristics (source credibility), message characteristics (type of evidence and sidedness), and audience characteristics (self- esteem and self construals) on persuasion. Based on findings derived from previous studies, it was hypothesised that: (1) sidedness of the message will interact with type of self construal in determining persuasion; (2) type of information (statistical or personal) will interact with type of self construal in determining persuasion; (3) participants with low self-esteem will be persuaded (change attitude) by the persuasive messages presented more than will participants with high self-esteem; (4) participants with high independent self construal will have higher scores on self-esteem based on personal characteristics (PCs) whereas those with high interdependent self construal will have higher scores on self-esteem based on interpersonal characteristics (IPCs). In order to test these hypotheses the Self Construal Scale (SCS), Adult Sources of Self Esteem Inventory (ASSEI), persuasive communication messages, and an attitude measure were administered to 224 university students at Boğaziçi University. The results supported the fourth hypothesis, but the first, second, and third hypotheses could not be supported. Additional research questions regarding the interactions among self construals, bases of self esteem and persuasion variables on persuasion were tested and explained.No interaction between sidedness of the message or type of information (statistical or personal) with type of self construal in determining persuasion was found. Participants with low self-esteem were not found to be persuaded (change attitude) by the persuasive messages more than did participants with high self- esteem. Participants with high independent self construal were found to have higher scores on self-esteem based on personal characteristics (PCs) whereas those with interdependent construal of the self had higher scores on self-esteem based on interpersonal characteristics (IPCs). Although not hypothesized, interdependent self construal was found to have a positive correlation with persuasion, that is, individuals with higher interdependent self construal scores were persuaded more than the individuals with lower interdependent self construal scores. Females were found to have a more independent view of the self than males, and they were also found to have higher self esteem than males. The findings did not reveal the expected significant relationships between persuasion variables, individual level cultural variables, and certain demographic variables and persuasion, but the study did shed light on the existence of complexity in the way that audience, communicator, and message characteristics interact, producing specific change effects on attitudes. The study has significant implications for business sector. It also has further appeal for areas such as, marketing, consumer, media, and communication studies.