İmalat sektöründe talep tahminleri ve bir uygulama
Demand estimations in production sector and an application
  1. Tez No: 107083
  2. Yazar: ERDAL TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmada; talep kavramı üzerinde durulmuş, talebi etkileyen faktörler ayrıntıları ile açıklanmıştır. Talep tahmini ve talep tahmin metotları hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Uygulamada X firması tarafından uygulanan talep tahmin yöntemi ile diğer istatistiki talep tahmin yöntemlerinin ve simulasyon metodunun sapmaları bulunmuş, birbirleri ile karşılaştırılmaları sonucu firma için en uygun yöntem ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Eksponansiyel düzgünleştirme ve Regresyon analizi metotlarının, X firmasının kullandığı talep tahmin yönteminden daha düşük sapmalar verdiği ortaya çıkarılmış ve bu metotların gelecek için firmaya daha doğru kararlar vermesi konusunda yardımcı olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the concept of demand and factors affecting it, are explained in details. Detailed information is given about principles and methods of demand estimation. As an application, the deviations in demand estimation method applied by company X and other statistical demand estimation methods and simulation methods are calculated; then by making a comparison among them, the best appropriate method for the company is found. According to the results obtained, it is investigated that the deviation values of exponential smoothing and regression analysis methods are smaller as compared to the method used company X; and pointed out that these two methods could be helpful to give precise decisions for the future of the company.