Elamanter sigorta işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
Accounting the non-life insurance transactions and a practice
  1. Tez No: 107091
  2. Yazar: ÇİĞDEM MÜFETTİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
XI KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANA BİLİM DALI MUHASEBE - FİNANSMAN YÜKSEK LİSANS PROGRAMI ÖZET ELEMANTER SİGORTA İŞLEMLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VE BİR UYGULAMA Sigorta işletmeleri, fon yaratan kuruluşlar olduğu için günümüz ekonomik koşullarında gün geçtikçe önem kazanan bir yapı içindedirler. Yaşadığımız 17 Ağustos depremi ve Türkiye' nin deprem kuşağı üzerinde olması nedeni ile sigorta işletmelerinin önemi 2000' li yıllarda daha da artmıştır. Sigorta işletmelerinin kayıtları ne kadar sağlıklı yapılırsa mali yeterlilikleri de o derecede doğru tespit edilebilir. Böylece sigorta işletmeleri daha güçlü bir mali yapıyla daha çok riski üzerine alabilir, daha çok sigortalıya teminat verme imkanını elde ederler ve yaratılan fonlarla ülke ekonomisinin kalkınmasına yarar sağlarlar. Sigorta işletmeleri; işleyiş ve kayıt düzeni açısından diğer mal ve hizmet işletmelerinden farklıdır. Sigorta ve Reasürans Şirketleri Tek Düzen Hesap Planı da diğer işletmelerin Tek Düzen Hesap Planı' ndan farklılık gösterir. Bu tez çalışmasında elemanter (hayat dışı) branşlarda faaliyet gösteren sigorta işletmelerinin farklı işlem gören kayıtlarına yer verilmiştir. Hayat branşında faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin özellik arzeden başka kayıtları da mevcuttur. Tezi Hazırlayan : Çiğdem MÜFETTİŞOĞLU Tez Danışmanı : Prof. Dr. Vasfi HAFTACI Tez Kabul tarih ve No : 18/10/2001 2001/15 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Vasfi HAFTACI - Doç. Dr. Selman Aziz ERDEN - Yrd. Doç. Dr. Sami KARACAN
Özet (Çeviri)
XII KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANA BİLİM DALI MUHASEBE - FİNANSMAN YÜKSEK LİSANS PROGRAMI ABSTRACT ACCOUNTING THE NON-LIFE INSURANCE TRANSACTIONS AND A PRACTICE The importance of insurance companies in current economical conditions in our country have been getting increase as the companies creating fon. As our country is located on earthquake zone and faced up with the 17 th of August earthquake, the importance of insurance companies have started to get bigger. If the account of insurance companies are done properly, the financial adequacy can be specified truely. In this way insurance companies can take more risk with strong financial condition and they can give guarantee to their insurents. Founds, which were created by their insurance companies, can also help the country' s economical developments as well. Insurance companies are different from the others good and service companies according to their procedure and account system. Also,“Insurance and Reinsurance Company' s One Type Account Regulations.”are different from the other. This study includes the different procedures of insurance companies acting on non-of life branches, doesn' t include ones acting on life branches. Çiğdem MÜFETTİŞO?LU Prof. Dr. Vasfi Haftaci 18/10/2001 2001/15 Prof. Dr. Vasfi HAFTACI - Doç. Dr. Selman Aziz ERDEN -Yrd. Doç. Dr. Sami KARACAN Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul tarih ve No Jüri Üyeleri