Hayat dışı sigorta şirketlerinin fon yönetimi, yatırım prensiplerinin analizi ve sigorta sektöründe bir uygulama örneği (Anadolu Anonim Türk A.Ş.)
Fund management of the elemantary insurance, analysis of the investment principles and an application sample of the Turkey's insurance sector. (Anadolu Anonim Türk A.Ş)
  1. Tez No: 125139
  2. Yazar: BÜLENT ALABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ORHON BASIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
öz Sigorta işletmelerinde biriken prim, teminat sermayeleri ve rezervler özellikle gelişmiş ülkelerde ekonominin makro dengelerini etkileyecek boyutta fonların yaratılmasına neden olmuştur. Bu fonlar dev yatırımları finanse etmektedir. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde fon yaratma işlevini etkin bir şekilde gerçekleştiren sigorta işletmeleri, yarattıkları kaynakları finansal piyasalara aktararak değerlendirmekte ve özellikle de sermaye piyasalarının temel unsurları ve önemli destekleri arasında yer almaktadırlar. Sigorta kesiminde oluşan fonların finansal pazarlarda değerlendirilmesi, sigortacılığın ekonomik işlevlerinin önemini giderek artırmaktadır. Bu açıdan sigorta işletmeleri gelişmiş ekonomilerde önemli finansal kurumlar haline gelmişlerdir. Gelişmekte olan ülkemizin finansal kaynak gereksinimi göz önüne alındığında, sigota kesiminde oluşacak fonların ekonomimizin finansmanına aktarılması ile kalkınmamız hızlanacaktır. Ülkemizdeki sermaye piyasası göz önüne alındığında, sigorta kesiminde oluşan fonların sermaye piyasasına aktarılarak sigorta işletmelerinin ve sermaye piyasasının gelişmesini sağlayabilecektir. Bu çalışmanın amacı; hayat dışı ( elemanter ) sigorta işletmelerinin fon yönetimi uygulamalarının incelenmesi, mali performans analizlerinin yapılması suretiyle, seçilmiş olan sigorta şirketinin sektördeki mevcut durumunun belirlenmesini sağlamaktır. Bu amaca uygun olarak seçmiş olduğumuz sigorta şirketi iki farklı yöntemle incelenmiştir. 1- Sigorta şkketinin fonlarının son beş yıllık durumu tanımlama ve karşılaştırma yöntemlerinden yararlanılarak incelenmiş ve sektörün on yıllık durumu ile karşılaştırılmıştır. 2- Sigorta şirketinin mali performans analizinin son beş yıllık durumu Dupont Şeması yardımıyla incelenmiş ve sektörün son beş yıllık durumu ile karşılaştırılmıştır. Bu incelemeler ile elde edilen bilgiler; bir sigorta şirketinin sektörde lider konumda olabilmesi için, şirketin özkaynaklarının fazla olması, sektörde güçlü bir imajının olması, fonlarım akılcı politikalarla yönetmesi, yatırımlarını ülke şartlarına uygun olarak değerlendirmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The accumulated premiums, security capitals and reserves in the insurance enterprises have caused the establishment of funds of such great amounts that could influence the macro equilibriums of the economies especially in the developed countries. These funds finance giant investments. Furthermore, the insurance enterprises that effectively create funds in the developing countries utilize the resources that they create by transferring them to the financial markets and are among the fundamental factors and significant support elements of the capital markets. The utilization of the funds created by the insurance sector in the financial markets gradually increases the significance of the economic functions of the insurance sector. The insurance enterprises have become significant financial resources in the developed economies in this respect. When the financial resource needs of our country, which is developing is taken into account, it can be foreseen that that the transfer of the funds to be created in the insurance sector will speed up our development. When the capital market in our country is considered, it is understood that the transfer of the funds accumulated in the insurance sector to the capital markets will be able to provide the development of the insurance enterprises and the capital market. The aim of this study is the determination of the current status of the selected insurance company in the sector by evaluating the fund management applications of the elementary insurance enterprises and their financial performance analysis. The insurance company that we have selected for this purpose has been evaluated by two different methods. The latest five-year's status of the funds of the insurance company has been investigated by making use of the definition and comparison methods and have been compared with the ten year's status of the sector. rv