Sanayi işletmelerinde bütçeleme ve petrokimya sanayinde bir uygulama
Budgeting industrial companies and a practice at petrochemical industry
- Tez No: 107092
- Danışmanlar: PROF.DR. VASFİ HAFTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİMDALI İŞLETME YÖNETİM VE ORGANİZASYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI SANAYİ İŞLETMELERİNDE BÜTÇELEMEVE PETROKİMYA SANAYİNDE BİR UYGULAMA ÖZET Ekonomik koşullar karşınsında ayakta kalabilmek için izlenecek en etkin yöntem işletme bütçelerinin hazırlanması ve kontrolüdür. İşletme bütçeleri, bilimsel yönetimin temel yapı taşlan olan, planlama, koordinasyon, örgütleme, harekete geçirme ve kontrol fonksiyonlarının gerçekleşmesini mümkün kılar. İşletme bütçeleri, mekanik ve teknik olmak üzere iki kısımdan oluşur. Mekanik kısım, bütçelemenin alt yapısının oluşturulması ve gerekli düzen lemelerin yapılmasıdır. Teknik kısım ise bütçelemede yararlanılacak amaç, politika ve hedeflerin tespitinde izlenecek yöntem ve tekniklerden oluşur. İşletmede yapılan uygulamada, işletme bütçelerinin mekanik ve teknik kısımları oluşturulmuş, hazırlanan işletme bütçesi işletme yönetimine gelecekle ilgili rehber bir kaynak olarak işletmenin rotasında tutulmasında etkili olmuştur. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri EBUBEKİR CAMCIOĞLU Prof.Dr.Vasfi Haftacı 18.10.2001,2001/15 Prof.Dr.Vasfi Haftacı Doç.Dr.Selman Aziz Erden Yrd. Doç. Dr. Sami Karacan IX
Özet (Çeviri)
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİMDALI İŞLETME YÖNETİM VE ORGANİZASYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI BUDGETING INDUSTRIAL COMPANIES AND A PRACTICE AT PETROCHEMICAL ENDUDSTRY Abstract The most effective way to survive in the economical enviroment is preparing and controlling a company budget. Company budgets are igniting the milestones of the scientific method. These are planing coordination, motivation and control. Company budgets have two parts that are mechanical and technical parts. Mechanical part makes basics and suitable corrections. Technical part are the methods and technics how a company can reach its goals and find its targets, also which policies that company use. In the practice at the company, you can see that prepared budgets that have the mechanical and technical parts, are very effective in the management of company to put the company in its route. Also these budgets are source and guide for the future. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri EBUBEKİR CAMCIO?LU Prof. Dr. Vasfı Haftacı 18.10.2001,2001/15 Prof. Dr. Vasfi Haftacı Doç.Dr.Selman Aziz Erden Yrd. Doç. Dr. Sami Karacan