Çevresel değişim faktörlerinin organizasyonun yapılarına etkilerini inceleyen yaklaşımlar ve İZAYDAŞ örneğinin incelenmesi
Approaches of organizational structures effected by environmental factors and examining İZAYDAŞ
- Tez No: 107097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüz işletmelerinin yaşamlarını sürdürebilmeleri kendi çevreleri ile nedenli uyum içinde olduğuna bağlıdır. Bu çalışmada öncelikle işletmeyi doğrudan ve dolaylı etkileyen çevresel faktörler incelenmiş, daha sonraki bölümlerde işletmelerin bu çevresel faktörlere karşı ortaya koydukları davranış modelleri ele alınmıştır. Sonuçta işletmelerin hangi çevre şartlarında nasıl davranış sergilemeleri gerektiğine yer verilmiştir. Bu çalışmada çeşitli yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılmış, yeni bir kaynak oluşturulmasına özen gösterilmiştir. Tüm yönetici ve yönetici adayları ile konuya yakınlık duyan kimselere fayda sağlayacağına inanıyorum. m
Özet (Çeviri)
The companies can survive in their professional area if they have the ability to adopt themselves. In this work especially direct and indirect environmental factors are examined and on the following chapters the organization behaviors according to these factor shall be chosen are explained and recommended. In this frame work, various foreign and Turkish sources were used and it has been aimed to create a new aspect in the field of organizational environment changes. I believe that it would be useful to all managers and students feeling interest in this field. IV