Yalın üretim sisteminin yalın organizasyon yapısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Observing influence of lean production on the lean organisation structure
- Tez No: 107096
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günümüz iş yaşantısında yeni bir kavram, çok sık duyulur hale gelmiştir, özellikle otomotiv sektörüyle özdeşleşen ve zamanla diğer sektörlerde de ifade bulan bu kavram; "yalın üretinV'dir. Japonya'da ilk kez TOYOTA Otomobil İşletmesi'nde bu uygulanmaya geçilmesi nedeniyle de bir çok çevre tarafından Toyota Üretim Sistemi adıyla da anılmaktadır. Bu üretim sistemi zamanla yönetim ve organizasyon yapısına da yön vermiş ve tüm dünyada, özellikle rakip firmalar olan Ford Motor Company ve General Motors'da da kabul görmüştür. Kökleri elli yıla dayanan bu sistem son yirmi senedir de batı dünyasının, sanayi devriminden beri süregelen birçok kabullerine ve uygulamalarına son vermiş, yeni anlayışı ile üretim sanayiine yeni bir soluk getirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A new concept has been started to use in today's working life. This concept has been identified especially with the automotive sector, due to the impressive sides of“Lean Production”all other markets get used to it. It has been named as“Toyota Production System”, because the system has been used firstly in Toyota Automotive Company in Japan. By the time this production system has manipulated to the managements and the organizational structures. It has been also accepted by the competitors of Toyota in all over the world especially Ford Motor Company and General Motors. Although the Lean Production System is available in the world since 1950's, the system ended to the using of classical production types and for 20 years the Lean Production System became more popular and effective than the conventional applications. VI