Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde işkencenin önlenmesi
Prohibition of torture under the European Convention on Human Rights
- Tez No: 107124
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Avrupa İnsan Haklan Sözleşme'si ile koruma altına alınan“işkence yasağı”nın, Sözleşme'nin“adil yargılama”hakkının kapsamına da girmesiyle ayrı bir önem kazanmış, bunun sonucu olarak da etkili bir koruma sisteminin oluşmasının yolunu açmıştır. Hazırladığımız bu tez çalışmasının birinci bölümünde kavram ve tarihi gelişim, ikinci bölümünde Sözleşme'nin getirdiği denetim organlarının bu hakkın kullanılmasıyla ilgili olarak geliştirdikleri kıstaslar incelenmiş, 3. maddenin baştan önleyici bir işleve bürünmesini sağlayan Avrupa işkencenin Önlenmesi Sözleşmesi ile kurulan işkencenin Önlenmesi Komitesinin çalışmalarına da yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise konu ile ilgili Türkiye uygulaması gerek yasal ve teorik gerekse pratikteki yaklaşımlar da yansıtılmak suretiyle aktarılmış, aksaklıklar ve çözüm yolları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile amaçlanan, işkencenin önlenmesine ilişkin Sözleşme çerçevesindeki faaliyetlerin ve oluşturulmaya çalışılan anlayış birliğinin tespitiyle bu yönde yapılan çalışmalara bir nebze de olsa katkıda bulunmaktır. 75
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When the prohibition of torture, which has been conserved by The European Convention on Human Rights, is included in the appointment named as the right to a fair trial, it gained more 'importance' and as a result of this it helped to establish an effective protection conversation system. In the first part of this thesis we have prepared, the historic and the conceptual process of the subject are examined. In the second part the criteria, that have been developed by the controlling powers, which have been brought by the appointment, are examined and information is given about the works of the 'European Committee for the Prevention of Torture' which has been founded by The European Convention on Prevetion of Torture. In the third part, Turkey is seen by its handling the subject in its legal, theoric and practical ways, and the problems and the probable solutions for Turkey are appointed. The aim of this project is to contribute to the works by appointing the activities being done in the control of the appointment which is about to prevent the torture. 76