Vakfiyelerine göre Kayseri vakıfları (H. 905-1115, M. 1500-1700)
Kayseri awares according to awares (H. 905-115 / G. 1500-1700)
  1. Tez No: 107153
  2. Yazar: ZÜBEYDE PEŞTER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
140 ÖZET Devlet ve toplum hayatının gelişmesi ve sosyal yapının düzenlenmesinde meydana getirilen müesseseler etkili olmaktadır. Bu müesseselerden biri olan vakıflar; sosyal, kültürel ve iktisadi amaca hizmet eden dini, hukuki ve sosyal bir teşkilatlar bütünlüğüdür. Manevi duyguların ön plânda tutulduğu bu müesseseler; insani ilişkilerin sağlandığını, karşılık beklemeden iyilik yapmayı vurguladığı gibi; yapılan bir hizmeti, mimari bir eseri görsel olarak yansıtması ve tarih süzgecinden geçerek nesillere aktarılması bakımından da önemlidir. Kayseri'nin H.905-1115, M.1500-1700 yıllarına ait Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'nde bulunan vakfiyeleri incelenmiştir. Bu vakfiyeler tezimizin ana kaynağını oluşturmaktadır. Tezimizde, vakıfların Kayseri'nin sosyo-kültürel ve ekonomik durumuna etkisi vakfiyelere göre tespit edilerek değerlendirilmiştir. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Vakfiyelerden; vakıf kurucularının özellikleri, toplumdaki statüleri, cinsiyetleri, vakıfların kurulma biçimleri belirlenerek, Osmanlı toplumundaki sosyal tabakalaşma ve değerlerin, Kayseri şehrine yansıması gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Kayseri'de kurulan vakıfların tasnifi, bu vakıfların ne şekilde kurulduğu, hizmet amaçlarına göre sınıflandırılması yapılmıştır. Vâkıfların adları, sanları, kurdukları vakıflar, onlara tahsis ettikleri gelir kaynakları, bu vakıflarda görev alacak kişiler ve vâkıfların özel şartları gibi konular açıklanmıştır. Bu dönemde Kayseri'de Eğitim-Öğretim amaçlı medrese, mektep, zaviye ve kütüphane; dini amaçlı cami, mektep, kilise, tilavet ve dua vakıfları; bayındırlık ve sosyal hizmet amaçlı çeşme, su yolları, imaret, avarız ve sosyal yardım vakıfları kurulmuştur. Toplumun sosyal, beledi, dini ve eğitim ihtiyaçlarının büyük ölçüde vakıflar yoluyla sağlandığı görülmüştür.141 Osmanlı medeniyetinin vazgeçilmez bir müessesesi olan vakıflar, 16. ve 17. yüzyıllarda Kayseri'nin sosyo-kültürel ve ekonomik hayatını canlı tutmuştur. Devlet hazinesinden bir bütçe ayrılmadan vakıfların ödediği düzenli gelirlerle kişiler geçimlerini temin etmişlerdir. Bu durum toplumda huzur ve refahı beraberinde getirirken, kalkınmada da önemli faktörlerden olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To bring into existence establish meets are very effective to develop in state and community life and arrange to social structure. One of those establish meets is aware which is to serve social, culturel and economic aim, is whole of the religiious, lawful and social organizations. Spiritual feelings are to be in the most important place in this establishment which is very important to supply human relations and emphasize to do a favour complimantary and to transfer to generations an old service, to reflect an architectural work as visual passed from history strainer. Belongs to H.905 to1115, M.1500 to1700 years achives in“Establishments General Directory Archives in Kayseri”were examined. These awares form main support of out thesis. In our thesis, the effects of awares to Kayseri's social-cultural and economic state considers by establishment of awares. Our thesis forms in three parts. From this documents; features of the organizators, their status in society.sexuality and awares foundation types determined in Ottoman society the social hierarchy and value are designating for showing effects of the social structure and values of the Ottoman Society in Kayseri. To be founded establishments in Kayseri classified and determined how to set up those establishments and their aims. Like, who awares names, fames, builded awares, fundation supports for that awares, persons who will take duty on that supports abd who awares' special conditions subjects are explained. In this period in Kayseri; purposeful about Education-Instruction; moslem theological school, school and library; purposeful about spiritual; mosque, school, church and pray establishment, about prosperity and social service: fountain, charitable establishment, social welfare establishment were founed.143 We see that, societies social, municipal, religious and educational requirements are mostly supported by awares. Ottoman civilizations not to given up establishments are awares that in 16th and 17th century Kayseri's social-cultural and econimic life was taken live. Not to separete any budget from states treasures the awares spends regular payments for persons and they provide their livings. This situation brings presence and comfort together, and also for development, the awares are important. T.C YÜKSEKÖ?RETİM KUMU) DOKÜMANTASYON MERKEZİ