Politik reklam filmlerinde anlam inşası
The Construction of meaning in political campaign film
- Tez No: 107152
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Özet Politik reklam filmleri seçim kampanyalarında üretilen ve ilgili politik par tinin, adayın veya rakip adayın anlamının inşa edilmesini sağlayan önemli araçlardır. Siyasi partiler bu tür çalışmalar için seçimler sırasında çok büyük meblağlarda paralar harcamalarına rağmen kendileri için profesyonel reklam şir ketleri tarafından üretilen bu filmlerin ne gibi bir anlam inşa ettiği konu üzerinde çok özenle ve önemle durmamaktadırlar. Oysa bu filmlerin inşa ettiği anlam ilgili kişi veya kuruluşla ilgili kamuoyunda şu veya bu biçimde bir anlamın oluşması na katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle politik reklam filmleri seçim süreçlerinde siyasi partiler için yaşamsal düzeyde bir öneme sahip olabilmektedir.“Politik Reklam Filmlerinde Anlam İnşası”adlı bu doktora çalışmasında politik reklam filmlerinde anlamı inşa eden öğelerin neler olduğu ve bu öğelerin anlamın inşasını nasıl etkiledikleri konusu incelenmektedir. Çalışma göstergebil- im ve retoriksel iletişim yöntemi belirli ölçüde bir arada kullanılarak gerçekleştir ilmiştir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde teorik altyapı, ikinci bölümde politik reklam filmleri ve üçüncü bölümde ise tezin varsayımlarının test edildiği örnek filmler ele alınıştır. Örnek olarak dört ayrı ülkeden seçilen“Birleşik Fransa”,“Biz Kimiz”,“Dönen Kapı”ve“Yeni İşçi Partisi”adlı filmler aynı kriter ve yönteme göre analiz edilerek bu filmlerde anlamların hangi televisual anlatım unsurları kullanılarak nasıl inşa edildiği ve anlam inşası bakımından karşılaşılan sorunların neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Politik reklam filmlerinde tercih edilen genre göre farlı televisual anlatım unsurları farklı retoriksel tercihler kullanılarak inşa edilmektedir. Bu nedenle aslında bu filmlerin üretim aşamasından önce oluşturulmak istenen anlamın ve verilmek istenen mesajın net bir biçimde belirlenmesi gerekmektedir. Bu karar filmin gerçekleştirilmesi aşamasında kullanılacak görüntülerin, metnin, seslendirme biçiminin, çekim tekniğinin, renklerin, kamera hareketlerinin, aktör lerin çerçeve içerisindeki konumlarının, hareketlerinin... vb. belirli bir paradig madan tercih edilmesini ve paradigmatik seçimlerin birlikte nasıl kullanılacağını belirleyecek en önemli aşamayı oluşturmaktadır. Aksi taktirde göze hoş gelmek üzere çekilen ve kurgulanan görüntüler, pek farkında olunmadan aksi yönde bir anlamın oluşmasına neden olabilmektedirler. Çalışmaya konu olan ve örnek olarak kullanılan politik reklam filmleri kare kare kaydedilerek tezin içerisine ve ekler bölümüne yerleştirilmiştir. Özetle bu çalışma politik reklam filmlerinin anlamları üzerine yapılan ilk çalışmalardan biri olması bakımından bu alanda çalışanlara, siyasi partilere ve ilgili diğer kişi ve kurumlara ışık tutacağı gibi yeni çalışmalara da önayak ola bilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Political campaign films are produced during the elections and may have crucial roles for different political parties and politicians in creating their meanings. Poli tical parties mainly don't concentrate on the meanings of the films produced by professionals even though they spent much more money to the advertisement companies. Named“Creating Meaning in Political Campaign Films”, this research aims at exploring the units of meaning in political films which run usually for fifty or sixty seconds. The main areas discussed in the course of the research are as follows: 1 -Analysis of specific signs used in the films. 2-Analysis of codes and myths. 3-Analysis of semantic and syntactic structures of films. 4-Analysis of the mechanism of semantic framing of political films. 5-How do different genres affect the preferences of syntactic and paradigmatic units of political films? 6-How do political films structure political information? 7-How do ads communicate? 8-How do visual and aural dynamics of films work together? 9-The symbolic components of political films. How symbols reflect and shape emotions and viewpoints of political actors? 10-How a political film can frame an ideology? The thesis consists of three chapters. In the first chapter I explored how linguis tic and visual signs are put together to create meaning. Chapter two ties to“Poli tical Campaign Films”. Chapter three goes with“Selected Political Films”. The films that we analysed are“United France”,“Who Are We”,“The New Labour Party”and“Revolving Door”. This particular films have been analysed in terms of same points (criteria) in order to illustrate how music, text, metaphor, genre, image, colour, delivery, tempo combine to“orcastrate”or create political mean ing in the course of the research. The semiotic theory and rhetorical communi cation theory were used for the analysis of the films. Experiencing the functions of music, sounds effects and voices in political films, this research will be beneficial especially for those who are interested in politics, advertisement companies and political parties. t.c ftCS^^S*, ".**-«5