Vakfiyelerine göre XVI-XIX. yüzyıllardakiKaraman vakıflarının tahlili
The analysis of Karaman foundations between the XVI-XIX centuries according to its waqfiyya
- Tez No: 457482
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez çalışması Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivinde bulunan 49 vakfiyeden faydalanılarak hazırlanmıştır. XVI-XIX. Yüzyılları arasında Karaman'da kurulmuş olan vakıfları, bu vakıfların şehirdeki dağılımını, vakıfların hizmet amaçları ve gelir kaynaklarını içermektedir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı kapsam ve sınırlılıkları üzerinde durularak vakıflar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Karaman şehrinin coğrafi konumu ve tarihi gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Karaman'da kurulmuş olan vakıfların gelir kaynakları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Karaman vakıf kurucularının sosyal statüsü ve vâkıfların cinsiyeti hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölüm ise vakıfların hizmet amaçlarını açıklamaya yönelik olan bölümdür. Sonuç bölümünde, Karaman'da 16-19. Yüzyıllar içerisinde kurulmuş olan vakıfların Karaman'ın sosyal, kültürel, hukuki ve ekonomik gelişimine olan etkileri ve Osmanlı Devleti açısından bölgenin gelişimine katkıları üzerinde genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis is based on 49 waqfiyya archieved in Ankara Directorate General of Foundation This thesis has inventoried and examined the foundations (waqf), established between the 16-19 centuries,the distribution of them in the city of Karaman as well as their objectivesof service and sources of income. The thesis consists of four chapters. In the Introduction, it is explained,first of all,aims,scope and limitationsof the study and then given the introductory information about foundations (waqf). The first chapter focuses on geographic location and historical development of province of Karaman. In the second chapter, it is explained the sources of incomeof the foundations established in Karaman. In the third chapter, it is given the information about social status of the foundersas well as the kinds of foundations. The fourth section is intended to explain service objectives of the foundations. In the last chapter, it is evaluated the contribution of foundations, established between the 16-19 centuries in the province of Karaman to the development of province in terms of the social, cultural, legal and economic, andalso to the development of region for Ottoman Empire.