Sınıf öğretmenlerinin iş doyumunu etkileyen olası faktörler ve bu faktörler kapsamında sınıf öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinin ölçülmesi
Probable factors which influence primary school teachers work satisfaction and the measurement of these factors
- Tez No: 107161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin iş doyumu üzerinde etkisi olan olası faktörleri tespit etmek, tespit edilen faktörler kapsamında ve alt problemlerde sıralanan değişkenler açısından smıf öğretmenlerinin iş doyum düzeylerini ölçmektir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere yapılan işlemler sırasıyla şunlardır: 1. Konu ile ilgili olarak alanyazın taraması ve smıf öğretmeleri ile yazılı mülakat yapılarak smıf öğretmenlerinin iş doyumu üzerinde etkisi olan olası faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. 2. Uzman görüşleri alınarak smıf öğretmenlerinin iş doyum düzeylerini ölçmek için kullanılacak olan ölçme aracı geliştirilmiştir. 3. Ölçme aracı yetkili makamdan gerekli izin alınarak 2000-2001 eğitim- öğretim yılında Ankara ili, Polatlı içlesinde görev yapan 140 smıf öğretmenine uygulanmıştır. 4. Uygulama sonucunda elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research described in this paper was to determine the probable factors effecting primary school teachers' satisfaction and to measure the level of work satisfaction in terms of factors determined and in terms of variants mentioned in the sub-problems. The procedures applied to realize these targets were as fallows respectively: 1. Make a review of the literature related to the subject and then to create a written interview in which the researchers tried to determine the probable factors effecting the work satisfaction of primary school teachers. 2. Obtaining opinions of specialists in this field, researchers developed a measuring device to be used to measure the deegre of work satisfaction of primary school teachers. 3. The application of the measuring device upon 140 primary school teachers working in the town of Polatlı in the city of Ankara, during the 2000- 2001 educational year. The measurement procedure was done after receiving permission from the appropriate educational authorities in this area. 4. The data obtained as a result of the application of the measuring device was analyzed using SPSS programme. In the analysis of the data: frequance, percentage, arithmetice average, standard deviation, t-test and anova: one-way variant analysis was used.