Çorum yağlık dokumalarının renk desen ve kompozisyon özellikleri üzerine bir araştırma
A Research on color, pattern and composition properties of Çorum napkin weavings
- Tez No: 107169
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Türk kültürünün önemli öğelerinden biri olan el sanatları nesilden nesile giderek gelişmiş ve zenginleşmiştir. El sanatlarının içinde önemli bir yeri olan dokuma ise ihtiyacı karşılamak üzere yapılmaya başlanmış, zamanla geliştirilmiş ve süsleme unsurunun da dikkate alınmasıyla çeşitlenmiştir. Geleneksel el sanatlarımızın iyi değerlendirilerek dünyaya tanıtılması, dünya sanat tarihi içerisinde yerini alması, her biri başlı başına bir güzellik taşıyan eserlerimizin korunması gerekmektedir. Bu araştırma Çorum ili yağlık dokumalarının boyut, renk, konu, kompozisyon, kullanılan gereç, teknik ve onarım durumun ortaya konulması ve elde edilen sonuçlardan yararlanılarak işleme ve dokuma sanatına katkıda bulunmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini, Çorum ilinde, Çorum müzesi ve özel koleksiyonlarda bulunan 42 örnek oluşturmaktadır. Yörede incelemeye alınan yağlık dokumalarının ortalama eni 41.07 ± 2,18 boyu 70.04 ± 10,08 cm'dir. Yağlık dokumalarının enleri 31-44 cm, boylan 52- 120 cm arasında değişmektedir. Dokumaların zemininde en çok krem renginin kullanıldığı saptanmıştır. İncelemeye alınan yağlık dokumalarının hepsinde kırmızı rengin kullanıldığı görülmektedir. Kırmızının dışmda en çok siyah, san, mavi, pembe, yeşil ve turuncunun kullanıldığı göze çarpmaktadır. Dokumalarda kullanılan konuların ise geometrik motifler ve geometrik formdaki bitkisel motifler olduğu, büyük bir çoğunluğun ise geometrik motiflerden oluştuğu saptanmıştır. 178Yörede özel koleksiyonlarda bulunan yağlık dokumalarının toplanılarak sergilenmesi, müze koleksiyonlarda bulunan örneklerin iyi koşullarda korunması ve uzman kişiler tarafından onarılması gerekmektedir. Ayrıca bilimse araştırma teknikleri ile araştırma, inceleme ve belgelemeye zaman geçirilmeden başlanılması, yağlık dokumalarının kataloglama yöntemi ile konu, renk ve kompozisyon özelliklerinin yeniden canlandırılması ve yaşatılması sağlanmalıdır. T.C ¥0KSIKÖ£ll£riitö töütüU* TKHCÜMAOTASYON MERKE7* 179
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the important elements of Turkish culture, hanal craps, has developed and become richer from generation to generation. Weaving a praminant hand craft, formelly started to sopply demond, has develoment in time and has become varied with or vementation. It's essential that our traditional hand crafts, each of which has its own special beauty, are given their well earned valve, made popüler throughout the world take place in the world's history ait. This research has been planned and conducted withthe gim of bringing to light the dimensions color, composetion, tools, techniques and repairing methods of the Çorum weaving and this supporting the art of weaving and embrodery by making use of the results. Materials of the research corsist of 42 sumples which belery the museum of Çorum and special collections. A ve inge with of weaving which are seached in the are 41.07 and height are 70.04 cm. Widths range from 31 to 44 cm. and heights runge from 52 to 120 cm. It's rixed that at the surface of the weavings irom color is used. It's seen that in all of the weavings which have been taken in to research, red color is used. Expect it, black yellow, blue, pink, green and orange are other colors that have been used, it's also netoced that the concepts used in weaving are geometric motifs and plant motifs in the geometric forms, most of the are geometric motifs. In the are the weavings which belony to special collections, should be collected and exhibited, the samples in the museum collection should be, prorected and should only be repaired by professions. 180Also, research by scientific research techniques, examination and documenting should immediately be accepted, and with catolocuing method weaving should be categorized according to their concept color and composition. This is very important for these properties of weaving to keep the alive. 181