TBMM Milli Eğitim bütçe görüşmelerinde ve şura tutanaklarında Türkçe öğretimiyle ilgili görüşler
  1. Tez No: 107178
  2. Yazar: KEMAL ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ill ÖZET Bu tez, Ulusal Eğitim Konseyinin kurulmasından itibaren“Türk Dil Eğitimi”hakkında yapılan çalışmalardan oluşmaktadır. Ek olarak, 1960-1997 dönemi arasında Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Millî Eğitim Bakanlığının bütçe müzakerelerinde yer alan Türk dili eğitimi hakkındaki teklif, tasarı ve müzakerelerle ilgili çalışmalardır. Yirmibirinci yüzyıla girdiğimiz bu günlerde iletişim teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak bu çalışma, Batı Avrupa ülkelerindeki“Anadilde Eğitim”in önemini belirtir. Bu tez, Batı Avrupa ülkelerinin parlamentolarındaki kanun tasarılarına isnat ederek, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin Türk dilinde eğitime özel dikkat sarfetmesi hipotezini işlemektedir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY This thesis consists of the studies that have been done about“Turkish Language Education”since the establishment Council of National Education. In addition, the study deals with the discussions, proposals and recommendations about the Turkish Language Education that took place in the Budget Debate of Ministry of National Education in the Turkish Grand National Assemble, between the period of 1960-1997. As about to enter to the, 21st century, related to the development of communication technologies, this study underlines the importance of the“Education of Mother Tongue”in the West Europe Countries. This thesis, with referring to the law bills in the parliaments of the West Europe Countries, it is hypothesized that, Ministry of National Education and Turkish Grand National Assemble should pay special attention to the Education of Turkish Language.