Kıyı alanları ve denizlerimizde turizm güvenliği yönetimi ve eğitimi
Tourism security management and education in our coastal zones and seas
  1. Tez No: 107186
  2. Yazar: BÜLENT YANAŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN MESUT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
338 ÖZET Bu araştırmanın amacı ;Türkiye kıyıları ve denizlerinde turizm güvenliği yönetimini incelemek, denizlerimizin turizm amaçlı kullanılmasında can ve mal emniyetinin sağlanması yöntemlerini ve faktörlerini açıklamak, uluslararası platformlarda taraf olunan sözleşmelere uyarlılığı ve çevre faktörlerini yansıtmak, sorunların saptanması ve çözüm önerileri geliştirmektir. Bahse konu amaçlar ışığında araştırmanın giriş kısmında dünya turizm talebine ilişkin gelişmeler incelenmiştir. Birinci bölümde; genel olarak turizm güvenliği, kıyı alanları yönetimi ve turizm ile Türkiye ve dünyadaki güvenlik uygulamaları sayısal olarak incelenmiştir. Ayrıca denizcilik mevzuatı ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye kıyı ve denizlerinin potansiyeli ve turistik faaliyetler yönünden denizciliğimiz incelenmiştir. Üçüncü bölümde turizm amaçlı Arama ve Kurtarma Sistemi ve faktörleri detaylı olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise, denizlerimizde turizm faaliyetlerine katılan unsurların sorumlulukları açıklanmıştır. Beşinci ve son bölümde deniz turizmi güvenliği sorunları ile çözüm önerileri ele alınmış, koylarımızda uygulanabilecek taşıma kapasitelerine ilişkin bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
339 SUMMARY The purpose of this thesis is to investigate tourism security management in Turkish coastal areas and territorial waters, explain the methods and factors of safety of life at our seas while we use it as touristical purposes, reflect our dependence to the international conventions and environmental factors, determine the main problems and develop some alternative solutions to these problems. According to these purposes, development of world tourism demand is discussed in the very beginning. General tourism security, coastal zone management and tourism, security management applications in Turkish and international waters. Some nautical regulations are also discussed. Second chapter includes Turkish coasts and seas' potential and marine tourism in accordance with tourism activities. In the third chapter Search and Rescue System and the functions are described in details. The fourth chapter contains the responsibilities of touristical elements who sail in our seas. The fifth, conclusion chapter, contains some basic marine tourism security problems and alternative solution suggestions. An alternative model of carrying capacity of a selected small bay is proposed.