Karadeniz Ereğlisi-Marmara denizi Kumbağ bölgelerinde avlanan beyaz kum midyesi(Chamelea gallina L.,1758) nin biyometrisi ve ağır metal birikimlerinin karşışlaştırılması
Ereğli of Black Sea-Kumbağ of Marmara sea areas like were hunted stripped venus (Chamelea gallina L.,1758) compared to biometry and heavy metals accumulation
  1. Tez No: 185155
  2. Yazar: CAN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CEBECİ, YRD. DOÇ. DR. NURAY BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada araştırma materyali olarak seçilen Beyaz Kum Midyesi ( Chameleagallina L., 1758 )' nin biyometrisi ve bünyelerinde biriktirdikleri ağır metallerin ( Cu, Pb,Zn , Cd, Hg, ) analizleri yapılmıştır. Karadeniz Ereğlisi ve Marmara Denizi KumbağBölgeleri çalışma alanları olarak seçilmiştir. Örneklemeler Karadeniz Ereğlisi BölgesindeKış 2005' te başlamış ve Kış 2006' da sona ermiştir. Marmara Denizi KumbağBölgesindeki örneklemeler Sonbahar 2004' te başlamış Sonbahar 2005' te sona ermiştir.Son yıllarda aşırı avlanma nedeniyle denizlerimizde tükenmekte olan Beyaz KumMidyesi ., ( C. gallina L 1758 ) neslinin devamı için biyometrik çalışmalar yapılmıştır.Beyaz Kum Midyesi ( C. gallina L 1758 ) denizlerde kıyı bölgelerde dip kısma tutunarakyaşadığı için bünyesinde ağır metal biriktirme özelliğine sahiptir.Bu nedenle ticariolarak yurt dışına ihraç edilen Beyaz Kum Midyelerinin bünyelerindeki ağır metalanalizleri yapılmıştır.İki bölgeden toplanan Beyaz Kum Midyeleri soğutcu kaplara konarak laboratuaragetirilmiştir. Milimetrik kumpasla yükseklik, kalınlık ve en boyutları ölçülmüştür. İkimm aralılarla gruplar elde edilmiştir. Elde edilen biyometrik veriler iki bölge içinkarşılaştırılmıştır. Metal analizlerinde küçük ( yükseklik ≤ 13 mm ) boy ve büyük (yükseklik ≥ 17 mm ) olmak üzere iki farklı grup oluşturulmuştur. Metal analizlerindekullanılacak midyelerin et kısımları kabuklarından ayrılmış ve etüvde kurutulmuştur.Sıvı faza kuvvetli asit çözünürleştirilmesiyle alınmıştır. Atomik Absorbsiyon Cihazı (Shimadzu firmasının AA-6701-F9 Modeli ) ile okumlar yapılmıştır.Civa için hidrürsistemi diğer metaller için alev sistemi kullanılmıştır.Araştırma sonunda C. Gallina' ların en, kalınlık, yükseklik boyutlarının öncekiçalışmalara oranla küçüldüğü tespit edilmiştir. Her iki bölgedeki Beyaz Kum Midyesiboyutlarının uygun değerlerde kalması için avlanmanın 3' er yıllık periyotlarladönüşümlü olarak yapılaması kararlaştırılmıştır. Karadeniz Ereğlisi Bölgesi daha fazlametal kirliliğine maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is analysis of shellfish which are chosen as research material. Sotheir width, thickness and height were measured and heavy metals that are in theirconstitution analysis.Ereğli of Black Sea and Kumbağ coast of Marmara Sea werechosen as research coasts. The researches in Kumbağ started of Autumn 2004, sampelswere collected during seasons and the researches finished at Autumn 2005. Theresearches Ereğli started at Winter 2005 and sampels were collected until Winter 2006.Shellfish have diminished in last years because of hunting extremely and someresearches were done to protect their generation. Shellfish Can acumulate heavy metalsin constitution so that they live on share as hanging on bottom of sea. So the heavymetals that are in their constitution of shellfish which are exported for trade wereanalysed.Shellfish which had been collected from Ereğli and Kumbağ were put in freezerboxes and brought to laboratory. Their heights, widthes and thicknesses were measuredby composing. Two groups were got by 2 mm spaces and were compared for twodisricts. Two groups are small ( height ≤ 13 mm ) and big ( height ≥ 17 mm ).Outsidesurfaces of sampels were cleaned and they were separeted to mercury and othermetals ( Fe, Zn, Cu, Cd, ) fore metal analysis. Then sampels were dried in furnace andtaken to liquid phase by powerful acid. Hydrur system was wed for mercury and flavemode was used for metals.Sea which reasearchs started Winter 2005 and finished Winter 2006. Sampelscollected season periods. Extremily hunted shellfish which descantes have diminishedlast years. Shellfish way of life catch on depth. Shellfish can accumulate heavy metals.Shellfish are proccessed which food produce marketed other country. Because ofshellfish analiysed heavy metal.At the end of the research; it is found that the dimensions of C. gallina L., 1758invidiuals ( width, height, thickness ) has decreased compared with previous studies. It isemphasized that catching should be operated upon periods of 3 years in order to keepF Transfo F TransfoPD PDrm rmY YYYererABBABByybubu2.02.0totorerehehekkliclicCCom omw wwww. w.A B B Y Y.c A B B Y Y.cthe dimensions of white sand Shellfish in both regions within available values. İt isproued that the region of Karadeniz Ereğli has been affected by much more metalpollution.