Senkronize üretim hatları
- Tez No: 107195
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Yönetim ile ilgili pek çok tanım kullanılmasına rağmen;“ekonomik bir katma değer yaratmak amacıyla her türlü kaynağın kullanımı”tanımı içerisinde geçen katma değer kavramı,“sosyal paydaş”olarak ifade edilen kesimlerin beklentilerini karşılayacak olumlu getirileri ifade etmektedir. Bu getirilerin içerisinde hiç kuşkusuz en önde geleni,“kar elde etmek”tir. Aksi taktirde, sosyal paydaşların beklentilerinin karşılanması da riske girecektir. İşletmelerin genel amacının sosyal paydaşlarına ekonomik katma değer sağlamak olduğu düşünülürse; üretim/işlemler fonksiyonu, işletmeler açısından hayati önem taşımakta ve yoğun rekabet koşulları nedeniyle de önemi gittikçe artmaktadır. Günümüze kadar pek çok değişik üretim/stok planlama kontrol sisteminin geliştirilmesinin temel nedenini, her geçen gün üretim planlama ve kontrol sistemine ilişkin ihtiyaçların artması ve bir önceki sistemin yetersiz kalması oluşturmaktadır. Kısıtlar Teorisi, işletmelerin bünyelerinde bulundurdukları kısıtların belirlenmesi ve bu kısıtlardan yararlanılması veya ortadan kaldırılması suretiyle işletmenin amacına ulaşılmasını hedefleyen bir felsefedir. Senkronize Üretim yaklaşımı da, Kısıtlar Teorisi'nin üretim işletmeleri için önerdiği üretim planlama ve kontrol sisteminin adını oluşturmaktadır. Senkronize Üretim yaklaşımı, diğer üretim planlama ve kontrol sistemlerinden farklı olarak üretim işletmelerindeki maliyetleri düşürmeye çalışmak yerine kazancı arttırmayı hedeflemektedir. Üretim işletmelerinde kapasite kısıtlarının var olması durumunda, işletme içerisindeki ürün akışının senkronizasyonunu sağlamak suretiyle stok seviyelerinin düşürülmesine ve teslimatların zamanında yapılmasına çalışılmaktadır. Böylece, faaliyetler giderleri azaltılırken, işletmelerin kazancı da arttırılmaya çalışılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kısıtlar Teorisi, Senkronize Üretim
Özet (Çeviri)
SUMMARY In spite a great many definitions exist concerning the management concept, the concept of added value included in the definition“use of every kind of resources to create an economical added value”indicates the positive returns that will meet the expectations of those named as“shareholders”. Of these returns, the primary one is undoubtedly to make profit. Otherwise, it will be risky to satisfy the expectations of shareholders. Bearing in mind that the common goal of the management is to create an economical added value to the shareholders, productions/operations function plays a vital role in the management and its importance increases continuously due to growing competition between companies. The increase in the requirements of production planning and control system constitutes the main reason for what many different production planning and control systems have been developed so far. Theory of constraints is an management philosophy aiming to achieve the goal of the company through the identification, exploitation or elimination of constraints that exist within the company. Synchronous Manufacturing is defined as the solution developed by the Theory of Constraints for production planning and control system for the manufacturing companies. Synchronous Manufacturing differs from other production planning and control systems in that it aims at increasing the profit instead of decreasing the costs. In case there exist capacity constraints in any manufacturing company, efforts are made to do the deliveries on time and to decrease the inventories by synchronizing the product flow within the company. With this way, the throughput of the company is tried to be increased while the operating expenses are lowered. Key Words : Theory of Constraints, Synchronus Manufacturing