Üretim hatlarında DELMİA tabanlı dijitalleşmede değişiklik uygulama yönteminin modellenmesi
Modeling of the change implementation method in DELMİA-based digitalization at production lines
- Tez No: 843640
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde, teknolojik ilerlemeler ve yenilikler, üretim süreçlerinin ve operasyonlarının takibini ve akışını kurumsal şirketler özelinde daha da önemli hale getirmiştir. Bu gelişmeler, sürdürülebilirlik, izlenebilirlik, kalite ve verimlilik açısından büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle yapay zeka gibi teknolojik gelişmeler ve bu alanla ilgili iyileştirme çalışmaları, dijital dönüşümün üretim alanında da ne kadar kritik olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı, üretim ve tasarım alanları arasında bağlantıları güçlendiren bir yapı oluşturmaktır. Üretim proseslerinin, üretim malzeme listesi detaylarının, ürün revizyonları ve operasyon detaylarının tasarım kurgusundan bağımsız olarak ilerlemesini engelleyerek, üretim mühendisliği ile tasarım mühendisliği arasındaki ilişkiyi güçlendirmek hedeflenmektedir. Bu amaçla, 3D Experience platformu içerisinde DELMIA modülü ve rolleri kullanılarak daha kontrollü ve kullanışlı bir üretim süreci oluşturulması planlanmıştır. Aynı zamanda, dijital dönüşüm ilkeleri çerçevesinde tasarım ürün ağacının ERP-PLM ile senkronize bir şekilde ilerlemesi, tasarım değişikliklerinin etkili bir şekilde yönetilmesi ve operasyonel akışın optimize edilmesi hedeflenmektedir. Çalışma sürecinde, mevcut üretim prosesleri ve talimatlandırma sistemi, tasarım değişikliklerini hızlıca yakalayabilecek özgün bir yöntemle güçlendirilmiştir. Program desteğiyle oluşturulan süreç akışları, MES platformuna etkileri ve operasyonel sonuçları göz önünde bulundurularak belirlenmiş ve test edilmiştir. Çalışma sonucunda, DELMIA V6 programı kullanılarak devreye alınan süreçlerin etkinliği ve mevcut sistemle uyumu değerlendirilmiş ve güncel süreçler oluşturulmuştur. Aynı süreçte, MES (Üretim Yürütme Sistemi) ile entegrasyon sağlanmıştır. Sonuç olarak, DELMIA revizyon senaryolarıyla anlık değişikliklerin disiplinli bir şekilde birbirine bağlı olduğu ve otomatize bir şekilde modellendiği bir yapı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, technological advancements and innovations have made the monitoring and flow of production processes and operations even more crucial for corporate companies. These developments are major importance in terms of sustainability, traceability, quality, and efficiency. Especially with technological advancements as artificial intelligence and related improvement efforts, it shows how critical digital transformation is in the field of production. The purpose of this study is to establish a structure that enhances the connections between the realms of production and design. On the other hand, the target is to strengthen the relationship between production engineering and design engineering by preventing production processes, material list details, product revisions, and operation specifics from advancing independently of the design framework. To achieve this, a more controlled and user-friendly production process is planned to be created using the DELMIA module and roles within the 3D Experience platform. Additionally, within the framework of digital transformation principles, the synchronization of the design product hierarchy with ERP-PLM is intended, along with the effective management of design changes and optimization of operational flows. During the course of the study, the existing production processes and instruction systems have been consolidated with an original method that swiftly captures design changes. Process flows created with program support have been determined and tested, considering their impact on the Manufacturing Execution System (MES) platform and operational outcomes. At the conclusion of the study, the efficiency of the processes implemented using the DELMIA V6 program and their compatibility with the existing system have been evaluated, leading to the establishment of updated processes. Simultaneously, integration with the Manufacturing Execution System (MES) has been accomplished. As a result, a structured system has been created where instant changes, guided by DELMIA revision scenarios, are interconnected in a disciplined manner and automated.