Research on integration of blockchain technology (hyperledger fabric) and cloud of things
Blockchain teknolojisi (hyperledger fabric) ve nesnelerin bulutu entegrasyonu üzerine araştırma
  1. Tez No: 825204
  2. Yazar: GİZEM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Üreticiler için üretim sürecinde elde edilen ürün kalitesindeki tutarsızlıklar ve hammadde israfı önemli gelir kaybına yol açan başlıca sorunlardır. Bu eksikliklerin hem üretici hem de üretim sertifikasyonlarındaki denetim için olası sorunların oluşmadan veya olumsuz etkisinin minimum ölçekte tutulması önem arz etmektedir. Bu kapsamda toplam kalite yönetimi (TKY) ve kalite denetimi için üretim hattından elde edilen verilerin güvenilir bir şekilde web tabanlı bir izleme sisteminin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda endüstri 4.0 bileşenlerinden ve Hyperledger Fabric blokzinciri teknolojisinin güçlü yönlerinden yararlanılarak bir saha çalışmasının parçası olarak laboratuvar ortamında test edilecek bir sistem tasarımının gerçekleştirilmesini üzerine çalışılmıştır. Tasarlanan sistem aşağıdakilere olanak sağlayacaktır: - Üretim hatlarından toplanan verilerin güvenirliliği ve manipüle edilmeden izleme sistemi üzerinden paydaşlara ulaştırılması, - Kalite kontrol ve kalite denetimi için kullanılacak verilerin senkronize edilmesi, - Ürün kalitesinin standardize edilmesi, - Verimliliği ve kalite belgelendirme kurallarına uygunluğun artırılması, - Yeni üretim izleme ve denetleme teknolojilerinin geliştirilmesi. Tez önerisinde, şekerleme üretiminden sorumlu eksperler tarafından yapılan öneriler kapsamında sensörler seçilerek IoT felsefesiyle yaşlandırma (üretilen draje şekerlerin kabuk oluşturması ve olgunlaşması süreci) odası örnek olarak ele alınmıştır. Bu doğrultuda TKY sürecinin ve kalite denetiminin, Hyperledger Fabric yapısı kullanılarak güvenliğin ve güvenirliliğin sağlandığı web tabanlı izleme sistemi tasarlanmıştır. Üretim süreçleri, üretim kalite sertifikaları için gerekliliklerin karşılanıp karşılanmadığını belirlemek için güvenilir ve doğrulanabilir bir şekilde uzaktan izlenebilecektir. Önerilen sistem ile işletmelere maliyet tasarrufu sağlama ve ürün kalitesini artırma potansiyeline sahiptir. Geliştirilmesi devam eden sistem bir platforma dönüştürülme sürecindedir. Geliştirilen bu sistem hem büyüklüğüne bakılmaksızın işletmeler ve denetim merkezleri tarafından güvenle kullanılabilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
For producers, inconsistencies in the quality of the product obtained during the production process and waste of raw materials are the main problems leading to significant loss of income. It is important to minimize the negative impact of these deficiencies for both the producer and the inspection in production certifications. In this context, we aimed to develop a reliable web-based monitoring system for the data obtained from the production line for total quality management (TQM) and quality audit. In this direction, we have worked on the realization of a system design that will be tested in a laboratory environment as part of a field study by utilizing the components of Industry 4.0 and the strengths of Hyperledger Fabric blockchain technology. The designed system will enable the following: - Reliability of data collected from production lines and delivery to stakeholders and quality auditors through the monitoring system without any manipulation of collected data, - The data will be used for quality control, and the quality audit will be synchronized, - Standardization of product quality, - Improve efficiency and compliance with quality certification rules, - Development of new production monitoring and supervision technologies. In the thesis proposal, the aging room (the process of forming a shell and maturing of the dragee candies produced) is taken as an example of Internet of Things (IoT) philosophy by selecting sensors within the scope of the proposal made by the experts responsible for confectionery production. In this direction, a web-based monitoring system has been designed for the TQM process and quality audit, where security and reliability are ensured by using the Hyperledger Fabric structure. Production processes will be remotely monitored in a reliable and verifiable way to determine whether the requirements for production quality certificates are met. The proposed system has the potential to provide cost savings to businesses and improve product quality. The system is in the process of being transformed into a platform that can be used safely by enterprises and auditing centers regardless of size.