Türk spor teşkilatının yapısal değişimine yönelik önerilerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 107229
  2. Yazar: TONGUÇ OSMAN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACALET MOLLAOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada Türk spor yönetiminin cumhuriyet öncesi, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı ile başlayan örgütsel yapılanma, 1938 yılında kurulan Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile kamu yönetiminin sevk ve idaresine geçiş dönemi ve yapılan kurumsal düzenlemeler araştırılmıştır. özellikle 1938 yılında günün şartlarına göre hazırlanmış reform niteliğindeki 3530 sayılı yasa ile gençlik ve spor hizmetierini yürüten GSGM* nin farklı bakanlıklara bağlanma süreci, yapısal değişim dönemlerindeki sorunları ve sekizinci beş yıllık kalkınma planlarında, Cumhuriyet döneminde yapılan 6 spor şurasında ve hükümet programlarında gençlik ve sporla ilgili Jıususlar üzerinde yoğunlaşarak ve Türk spor yönetimlerinin bazı ülkelerinin spor yönetimleri ile karşılaştırmalan yapılarak, yönetimde karşılaşılan problemler tespit edilmiş ve çözüm yollan önerilmiştir. I Anket çalışması ile bizzat alanda hizmet veren yöneticilerin görüş ve önerileri ile elde edilen veriler; Türk spor teşkilatında yönetim kadrolarının, mevzuat düzenlemelerinin, örgütsel yapılanma ve kaynak kullanımının yetersiz olduğunu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde merkeziyetçi anlayışın ağırlıklı olduğunu, hizmet ve faaliyetlerde istenen verimliliğin sağlanamadığım, hizmette aksaklıkların bulunduğunu ve bu yönde yapısal değişime ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu çalışmayla yapısal değişime ilişkin elde edilen bilgiler, veriler, tespit edilen bulgular ve değerlendirmeler; Gençlik ve Spor Teşkilatının günümüzün gelişen dinamiğine uygun yapısal değişim sürecini hızlandırmada yöneticilere yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, the Turkish sports administration before the birth of the Turkish Republic, the organizational structure beginning with the Turkish Alliance of Sports Asssociations (Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı - T.İ.C.İ.), the period of transition to the management of public administration with the General Directorate for Physical Education established in 1938 and institutional arrangements have been studied. By centering especially on the period of affiliation of the General Directorate for Youth and Sport, rendering youth and sports services under the Law numbered 3530, regarded as a reform prepared according to the then conditions in 1938, to different Ministries and its problems during the period of structural changes, the subjects about youth and sport in the eight five year development plans, 6 sports councils realized during the period of the Republic and the programmes of the governments, and by making comparison of the Turkish sport administrations with those of some European countries, the problems faced in administration have been determined and solutions to these problems have been proposed. The data of this research consisting of the opinions and proposals compiled' through the questionnaire from the administrators serving in this field show that there is an inadequacy in the administrative staff, legislations, organizational structure and use of the resources in the Turkish sports organization, that centralizm is a dominant factor in the General Directorate for Youth and Sport, that the desired service and productivity can not be obtained and there are some delays in providing services, and that a structural change in this direction is needed Information about the structural change, data, findings and evaluations obtained through this study will guide the administrators in accelerating the process of change, fitting the present developing dynamics in the Organization of Youth and Sport