Türk spor teşkilatının örgütsel değişim ihtiyacı açısından özerkliğin incelenmesi
Investigation of autonomy in terms of organizational change in Turkish sport organization
  1. Tez No: 115351
  2. Yazar: İDRİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
78 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türk Spor örgütünün değişim noktasında çözüm önerisi olarak tartışılan özerkliğin uygulanmasına ilişkin, yöneticilerin görüşlerini tespit etmektir. Araştırmada veril toplama aracı olarak, anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket uygulamasına GSGM merkez örgütünde görev yapan 145 yönetici personel katılmıştır. Elde edilen veriler frekans ve yüzde dağılımları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Türk Spor Yönetiminin özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiği gözlenmiştir. Bu yapıda, spordan sorumlu kamu yönetiminin ana hedef ve politikaları belirleyen ve destekleyici bir rol üstlenmesi, spor federasyonlarının idari ve mali açıdan özerk yapıya kavuşturulmaları, gönüllü kuruluşların yönetime katılması ve spor hizmet ve faaliyetlerinin sunumunda etkinliklerinin arttırılması, yerel idarelere ilgili kanunlarda değişiklikler yapılarak spor alanında görevler yüklenmesi, özel sektörün teşvik edici unsurlarla spor hizmetlerinin sunumuna katılmaları sonuçlarına varılmıştır. Bu amaçla araştırmada varılan sonuçlara göre, sporun yönetiminde sivil toplum örgütleri, seçimle işbaşına gelen özerk federasyonların ve yerel yönetimlerin içinde bulunduğu özerk bir yapılanmasının gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-79 7. SUMMARY The purpose of this study was to establish the opinions administrators of the Turkish sport organization related to practices autonomy analytic suggestion of discussion. In this study questionnaire was used to colectte data. 145 administrators who warket in the centers of GSGM, to be added to ours questionnaire. The collected data was analyzed by using frequency distribution and percentage. According to result of this study, Turkish sport organization observed to be necessary a autonomy of built o unite. This structural to approach the public managers which responsibility of sport the role to token main target and politically to determine and to sport, the sport federations to unite a autonomy built the administration and financial to directioin, establishment of volunteer participate to management, and effectiveness to increase put forward sports service and activities, municipalities in the connected withal to be changed in the sports clearing functions to shoulder, private enterprise incumbent of element sport services put forwaed to be result to arrive. In this aim, research according to results to arrive in the spots of management civilian society organization, autonomy federations which comes on the job by election and to speak municipalities in order to autonomy of structural to be necessary.