Memur yargılaması ve 4483 sayılı Yasa
- Tez No: 107253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASIR NİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamız üç ana başlık altında toplanmıştır. Birinci bölümde memurun kim olduğu sorusuna yanıt aranarak çeşitli hukuk dallarına göre ve genel olarak memur kavramı üzerinde durulmuştur. Yine bu bolümde suç işleyen memurların yargılanmalarında benimsenen sistemler ile ülkemiz anayasalarında memurun hangi anlama geldiği açıklanmıştır. İkinci bölümde, memurların yargılanmaları ana başlığı ile yargılama hukukunun genel nitelikleri ve çeşitli hukuk kollarında yargı açıklanmış, idarenin genel yapısı, denetlenmesi, işlevleri üzerinde durulmuş ve özellikle adli yargılamanın alt kolu olan, çalışmamızla doğrudan bağlantılı cezai yargılamanın ne şekilde işlediği açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise 4483 sayılı yasa ana başlığı ile çalışmamızın belkemiği olan yasa incelenmiş, daha önceki yasa dönemindeki uygulamalarla karşılaştırmalar yapılmış, yasanın getirdiği yenilikler ile aksayan yönleri tespit edilerek, tespit edilen bu hususlarda öneriler sunulmuş ve yapılması gereken değişiklikler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study includes three main headings. In the first section, we studied on concept of employee generally, answer of who is employee and meaning of employee in some law branches. Again in this section accepted systems of trialing employees who commit an offense and meaning of employee in our constitutions. In the second section, with trialing of employees main title, we explained general characteristics of trialing law7 and meaning of trial in different branches of law, general structure of administration, its control mechanism and functions and especially, the process of criminal trial which is the lower branch of judicial trialand relatived directly with our study. In the third section, with the 4483 numbered act main title, we studied the act which is the fundamental pest of our study and compared the applications between the old act time and now. And so established the newnesses and the wrong sides of the new act,suggested some projects to these falses of the act.