Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal sorunlarının çözümünde modern finansman araçlarından risk sermayesinin önemi
The Place and importance of the venture capital in solving the finansal problems of small and medium sized companies in Turkey
- Tez No: 107254
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ÇIMAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Sanayi devrimi sonrasında piyasalara hakim olan büyük işletmeler, 1973 petrol krizinden sonra yerini“küçük güzeldir”anlayışına bırakmış ve Küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemi her geçen gün artmıştır. Gerek ülkemizde, gerekse Dünya'da küçük ve orta ölçekli işletmeler istihdamın artan ümidi haline gelmiştir. Ekonomilerin belkemiği haline gelmiş olan küçük ve orta ölçekli işletmeler yapısal özellikleri nedeniyle birtakım sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunların temeli ise finansman alanındaki yetersizliklerden kaynaklanmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman alanındaki sorunlarının çözümünde modern finansman teknikleri etkin olmaktadır. Bu tekniklerden risk sermayesi şirket mülkiyetinin belli bir yüzdesi karşılığı girişimci ile risk sermayedarı arasında bir çeşit ortaklık yaratan bir finansman türüdür. Finansal destek yanında yönetimsel ve teknik yardım sağlaması bu sistemin en büyük özelliğidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Big companies which are dominated by the markets after industry revolution were replaced by small and medium sized companies after petrol crisis in 1973, it is replaced by the ideas“the small is beautiful”, and importance of small and medium sized companies increased day by day. Both in our country and in the world small and medium sized companie became a growing hope for employment. Being the back bone of economies small and medium sized companie have been experiencing some difficulties because of their structural features. Basis of these difficulties stems from financial inadequacies. Modern finance techniques are playing an effective role in the solution of financial problems of small and medium sized companies. Stake -holding, one of these technques, is a kind of finance which creates a kind of partnership between entrepreneur and stake holder in return for a particular percent of company assets. Besides providing financial aids, providing managerial and technical help is the most important feature of this system.