Geçmişten günümüze Karadeniz kemençesi ve yapımı üzerine çalışma
  1. Tez No: 107322
  2. Yazar: AYDIN BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURHAN TARLABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Üniversitesi : İstanbul Teknik Üniversitesi Enstitüsü : Sosyal Bilimler Anabilim Dalı : Türk Halk Oyunları Programı : Türk Halk Oyunları Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Burhan TARLABAŞI Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans, Haziran 2000 ÖZET GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KARADENİZ KEMENÇESİ VE YAPIMI ÜZERİNE ÇALIŞMA Aydın BALCI Bu çalışmada Türk Halk Müziği yaylı sazlarından“Karadeniz kemençesi”hakkında bilinmeyen bir çok yön ortaya konmuştur. Bunlara genel olarak baktığımızda öncelikle bu sazın ortaya çıkışı, günümüze kadar olan gelişiminin tarihçesi hakkında ulaşabildiğimiz kaynaklar doğrultusunda bir takım bilgiler verilmiştir. tik olarak Anadolu dışındaki Türklerin yaylı sazları incelenmiş, daha sonra Anadolu'daki yaylı sazlar hakkında bilgiler verilmiştir. Karadeniz kemençesinin teknik hususları, yapımı ve çeşitleri hakkında sunulan bilgilerden hazırlanan bu bölüm çalışmanın içinde yer almıştır. Genel olarak bu çalışma Karadeniz kemençesini her yönüyle tanıtabilme amacıyla kaleme alınmıştır. VI
Özet (Çeviri)
University Institute Science Programme Programme Supervisor Degree Awarded and Date : Istanbul Technical University : Institute of Social Sciences : Turkish Folk Dances : Turkish Folk Dances : Ass. Prof. Burhan TARLAB AŞI : Master of Science, June 2000 SUMMARY KEMENCE OF THE BLACKSEA Aydın BALCI In this book it is stated that not a great deal is known about the“Kemence Of The Blacksea”a stringed instrument used in Turkish Folk Music. When one views the subject in broad perspective, certain information emerges from the sources that have been so far made wailable to us about the emergence of this instrument and the history of its development. Firstly, a study is made of the stringed instruments of the non- Anatolian Turks, and then information is given about stringed instruments in Anatolia. made. The book contains various technical aspects of the instrument, how it is The purpose of this book is to broadly acquaint readers with various aspects of the“Kemence Of The Blacksea”. VII