Karadeniz kemençesi için başlangıç seviyesi metot önerisi
A beginner-level method proposal for the Black Sea kemençe
  1. Tez No: 723248
  2. Yazar: DENİZ ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Karadeniz kemençesinin öğrenimi/öğretimi konusunda metot ihtiyacını ortaya koymak ve bir metot önerisi hazırlamak amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda alanda mevcut yazılı kaynaklar araştırılarak iki kemençe metodu ve bir ders kitabı incelenmiştir. Araştırma kapsamında Karadeniz kemençesi icra eden ve aynı zamanda eğitimini veren on katılımcı ile görüşmeler yapılmış ve yapılan görüşmeler içerik analizine tabi tutulmuştur. Katılımcılara yöneltilen soruların, Karadeniz kemençesi öğrenimi/öğretiminde yapılan uygulamaları ortaya koyması ve bu doğrultuda hazırlanacak olan metot önerisine şekil vermesi amaçlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde geçmişten günümüze Türk çalgılarının öğrenim/öğretim şekilleri üzerinde durulmuş ve işlevsellikleri ortaya konulmuştur. Daha sonra, cumhuriyetin ilanını takip eden şartlar altında, çalgı öğrenim/öğretim süreçleri ele alınmış ve çalgı eğitiminde metot kullanımının yaygınlığı ve koşulları tartışılmıştır. Ayrıca birinci bölümün sonunda kemençenin tarihsel arka planı ve fiziki yapısı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Tez metninin ikinci bölümü başlangıç seviyesi Karadeniz kemençesi metodu biçiminde yazılmıştır. Bu metot önerisi, alandaki görüşmelerden elde edilen veriler ve araştırmacının kemençe öğretimi konusundaki kişisel deneyimleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu bölüm ayrıca başlangıç düzeyindeki kemençe icracıları için 141 adet alıştırma ve 30 adet örnek eser barındırmaktadır. Bu çalışma sonucunda hazırlanan metot kitabının kemençe eğitiminde sistemli bir yol izlenebilmesi konusunda katkı sağlayacağı ve hem öğreten hem de öğrenen kişiye yardımcı olacağı düşünülmekte ve umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the need for a method book in the learning/teaching of the Black Sea kemençe and to prepare a method proposal. In this direction, the existing written sources in the field were researched and two kemençe methods and one textbook were examined. Within the scope of the research, interviews were conducted with ten participants who performed and also taught the Black Sea kemençe, and the interviews were subjected to content analysis. The questions asked to the participants were aimed to reveal the practices in Black Sea kemençe learning/teaching and to shape the method proposal to be prepared in this direction. In the first part of the study, the learning/teaching styles of Turkish instruments from past to present were studied and their functionality was revealed. After that, under the conditions following the proclamation of the republic, instrument learning/teaching processes were reviewed and the prevalence and conditions of the use of method books in musical instrument education were discussed. In addition, at the end of the first chapter, the historical background and physical structure of the kemençe is detailed. The second part of the thesis is written in the form of the beginner level Black Sea kemençe method. This method proposal was prepared in line with the data obtained from the field interviews and the personal experiences of the researcher in teaching processes of kemençe. This section also contains 141 exercises and 30 sample works for beginner kemençe players. It is thought and hoped that the method book prepared as a result of this study will contribute to following a systematic way in kemençe education and will help both the teacher and the learner.