Türk din musikisinde ezan
The adhan in Turkish religious music
- Tez No: 107368
- Danışmanlar: DOÇ. ŞEHVAR BEŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ezan kelime anlamıyla "haber verme, duyuru, teknik bir terim olarak beş vakit namaz için çağrıdır. İslami geleneğe göre, Hz. Peygamber, Medine'ye geldikten hemen sonra inananları ibadete davet etmek için hangi yolun en iyi olduğu konusunda arkadaşlarıyla müzakerede bulunmuştur. Bu müzakereler sırasında, Abdullah b. Zeyd adında bir Müslüman bir rüya gördüğünü ve rüyasında gördüğü şahsın kendisine ezan metnini öğrettiğini söyledi. Hz. Ömer namaza davet için bu yolu önerdi ve diğerleri de uygun buldu ve böylece ezan Hz. Peygamber'in emriyle uygulamaya konuldu. Ezan ilk olarak Bilal tarafından okundu. Ezanın, İslami-Türk kültürünün içerisinde çok önemli bir yeri vardır. Yüzyıllar boyunca, Müslüman Türkler ulusal müzik geleneklerinden ilham alarak ezana yeni bir form vermişlerdir. Buna göre; ezan farklı makamlarla güzel sesli biri tarafından icra edilir.
Özet (Çeviri)
In its word meaning,“Adhan”is announcement and also is a technical term for the five daily salats. According to Muslim tradition, the Prophet Muhammad, soon after his arrival at Madina deliberated with his companions on the best manner of announcing the faithful the hour of prayer. During these deliberations, one Muslim“Abd Allah b. Zayd”related that he had dreamed about somebody who taught him the formula of adhan. Umar recommended that manner of announcing the salat, and as all agreed to it, this adhan was introduced by order of the Prophet Muhammad. For the first time adhan was performed by Bilal. Adhan has a crucial place in the Islamic-Turkish culture. For ages, the Muslim Turks has given a new form by taking an inspiration from their national musical tradition. According to this, adhan is performed with different makams by someone who has good voice.