Cami mûsikîsinde icra edilen türlerin mûsikî açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the sample works that used in mosque in terms of music
  1. Tez No: 321836
  2. Yazar: HİKMET CANPOLAT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDOĞAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde Türk Din Mûsikîsi üç ana başlık altında incelenir. Bunlar Cami Mûsikîsi ve Tasavvuf (Tekke) Mûsikîsidir. Bu çalışma dini hayat içerisinde bulunan ve icra edilen türlerin ne anlama geldiğini, nasıl icra edildiklerini göstermek amacıyla bu çalışmayı yaptık. Mûsikî'nin tanımını, önemini ve İslam dinindeki yerini ele aldıktan sonra, Kur'an kıraati, ezan, kâmet, müezzinlik, salâ, gibi cami içi uygulamaların yanı sıra, ilahi ve na't gibi formları da ele alarak bu konular ile ilgili örnek çalışmalar ve notalar verdik. Verilen bu eserlerin nasıl, ne zaman ve ne şekilde icra edildiklerini ele aldıktan sonra özellikle bu eserleri mûsikî tekniği bakımından değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Nowadays, this tradional Turkısh Music are examined under three headings. These are mosque music and mystic (sufi) music. These workingt is to show what types in religious life man and how they are conducted. We gave some case studies and notes realited to intra-mosque praxis like Qor?an recital azan, kamet (a phrase recited by the muezzin at the begining of the ritual prayer), muezzins work (caller of muslims to mosque for daily praying), and knalling besides the forms of psalm and naat (poetry in praise of the prophet Mohammed?peace be upon him), after discussing the definition and the place and importance of music in Islam. After we studied dealt with theese pieces of music in terms of time they were practised and how they played, we tried to asess them regarding musical techniques