Kolluğun insan hakları boyutu
- Tez No: 107392
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
OJ.Ozet insan haklan kavramı yaşadığımız asırda popüler değerler arasında yer almıştır. Ulusal devletler bu alanda yasal düzenlemeler yapmak zorunda kalmışlardır. Uluslararası alanda ise öngörülen mekanizmalara ister istemez uyulmaya başlanmıştır, insan haklan bu dönemde küresel bir boyut kazanmıştır. Nitekim insan hak ihlallerinin yaşandığı devletler dünya kamuoyunca kınanmaya ve psikolojik yaptınmlar uygulanmaya başlanmıştır. Hatta uluslararası antlaşmalarla yükümlülük altına giren devletler maddi tazminatlara mahkum edilmiştir. Devletler dünya kamuoyunca böyle olumsuz bir yargıya sahip olmak istemediklerinden yasal düzenlemeler yapma zorunda kalmışlardır. Bütün toplumlarda insanlar birçok hak ihlalleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Fakat bunlar arasında kolluğun yaptığı keyfi muameleler oldukça tepki görmektedir. Zira kolluğun normal yasal uygulamalan dahi insanların anayasal temel hak ve özgürlükleri kısıtlanarak yerine getirilmektedir. Ancak yasanın verdiği yetki uygulamayı suç olmaktan çıkartmaktadır. Kolluğa verilen bu haklan kötü kullanımının önlenmesi için yasal bir denetim mekanizmalan kurulmuştur. Buna rağmen bütün dünya kolluğunun kontrol dışı bazı hareketler sergiledikleri görülebilmektedir. Kolluk uygulamalannın insan hak ihlallerine yol açmasmda etkili iç ve dış etkenler vardır. Bu etkenlerin de hukuki, sosyolojik ve psikolojik nedenleri bulunmaktadır. Bu çalışmada insan haklan genel olarak ele alınmış; birinci bölümde dünyadaki örgütlenmeler ve koruma mekanizmalan incelenmiştir. Dünya devletlerinin insan haklan konusunda duyarlı olmalanndaki nedenlere yer verilmiştir. ikinci bölümde ise kolluğun genel yapısı incelenmiş, insan hak ihlallerinde kolluktan ve kolluk dışından kaynaklanan etkenler ortaya konulmuştur. Hak ihlaline yol açan etkenler arasında polislerin kişisel kusurlan dışında dış etkenlerin varlığına dikkat çekilmiştir. Bunlar arasında meslek standardının belirlenmesi, yasal düzenlemelerin yapılması ve eğitimin gözden geçirilmesi gibi faktörler ele alınmıştır. Temel nokta olarak ise geleneksel uygulamalann dışına çıkılmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Aynca polisiye olaylarda sosyal IXbilimlerin gerekliliğine dikkat çekilmiştir. Sosyal bilimlerden ne ölçüde yararlanılabileceği konusunda tartışma ortamı yaratılmıştır. Ama her halükarda polisin halka yanaşması gerekliliği yargısına varılmıştır. Hatta halkın istişari. düzeyde görüşüne başvurulabilen bir kurumun ihdası önerilmiştir. Bütün dünya polis alt kültüründe şiddet vardır. Bunun tamamen ortadan kaldırılabilmesi ise mümkün değildir. Ancak yasal düzenlemeler ve eğitimle aksaklıkların en aşağı düzeye indirilebilmesi mümkündür. X
Özet (Çeviri)
0.4.Summary The concept of the human rights in the century we have been living has a part in popular values. National stateu had to carry out the legal improvements in this area. As for in the international areal, the determined mechanisms have necessonily been complied with. The human rights in this period have gained a global extent. Like wise the states that have the human rights violations have been started to be condemned and imposed the psychological sanctions by the world public opinion. Moreover, the states suffering under the weight of the international agreements have been sentenced to pay the compensations. Becouse of the fact that the states don't want to have such a negative impression by the world public opinion, they had to carry out the legal improvements. In all the communities, people have encountered a great deal of right violation. But among them the arbitrary treatments performed by the law enforcement officers have called reactions. However, even the normal legal executions of the law enforcement officers have been fulfilled by violating the inherent rights of the people which is constitutional. But the authority given by the constitution has put the execution out of the crime. To prevent the right given to the law enforcement officers from being used in negative way, the legal control mechanisms have been founded. In spite of this, all the world has seen that the law enforcement officers have been showing some motions out of control That the executions of the law enforcement officers have caused the violations of the humon rights has influential internal and external factors. These factors have legal, sociological and psychological reasons In this study, the human rights have generally been investigated. In the first section, the organizational structures and protection mechanisms have been investigated. The reasons why the world states are so sensitive about the human rights have been investigated. In the second section, the general structure of the law enforcement officers has been investigated and the factors have been determined, which results from the law enforcement officers and out of it. Of the factors causing the violations of the rights, the presence of the XIexternal factors has been called attention except for the individual shortcomings. Among these, the determination of the profession standarts, the performing of the legal improvements and the review of the education are available. As a fundamental point, the significance of being gone out of the traditional executions has been emphasized. Furthermore, in the events in relation to the police, the necessity of the social sciences has been emphasized. A discusion setting about how much we can benefit from the social sciences has been created. But in any case, the necessity that the law enforcement officers should approach the public is crucial. To top it all off, a foundation has been suggested so that the public can apply and consult., In the sub-culture of the law enforcement officers, the violance is available. It is impossible to be removed comletely but possible to be reduced the shortcomings to the minimum level by means of the legal improvements and education. XII