Hentbol temel teknik öğretiminde video kameralı eğitim ile sözel eğitimin karşılaştırılması
The Comparasion of the education with camera and verbal education in the study of handball basic tecniques
- Tez No: 107395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
0.2. Özet Bu çalışmanın amacı, Hentbol temel teknik öğretiminde, video kamera ile eğitim sözel eğitiminin karşılaştırılması idi. Bu amaçla, hentbol temel teknik öğretiminde video kameralı eğitim süreci ile sözel eğitim süreci arasındaki farklılıklar ortaya konulmaya ve beceri öğreniminde her iki öğretim tekniğinin etkinliği araştırıldı. Her iki öğretim tekniğinin etkinliğini belirlemek amacı ile yaşlan 9 ile 10 arasında değişen toplam 30 öğrenci tesadüfi örneklem metodu ile seçildi. Bu öğrenciler 15 er kişiden oluşan 2 gruba ayrıldı. Gruplardan birincisi video kamera grubu, diğeri ise sözel grup olarak adlandırıldı. Çalışma gruplarının yaş, boy, kilo, kuvvet, sürat, esneklikleri belirlendikten (ilk test) sonra denekler 10 hafta süren ve haftada 3 gün devam eden bir eğitime tabi tutuldular. Her bir antreman 2 saat üzerinden planlandı. Çalışma süresince hentbol temel tekniklerinden olan sıçrayarak atış ve dayanma adımlı yüksek temel atış teknikleri basamaklamalı öğretim metodu ile öğretilmeye çalışıldı. Teknik öğretimi sırasındaki bütün çalışmalar video kamera ile kaydedildi. Her çalışma sonrasında video kameralı eğitim grubu ile birlikte bu kayıtlar seyredildi. Kayıtlar incelenirken teknik hatalar belirlendi ve olması gereken şekli grupla birlikte tartışıldı. 10 haftalık çalışma süresi sonunda deneklerin yaş, boy, kilo, sürat, esneklikleri ikinci kez (son test) ölçüldü. Daha sonra öğrenilen her iki teknik test ortamı içinde uygulandı ve test yöneticisi tarafından değerlendirildi. Çalışma sonrasında, her iki grubun yaş, boy ve kiloları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlendi. Deneklerin mekik, 30 metre koşu, dikey sıçrama ve esneklik ölçümleri arasında da anlamlı bir farklılık yoktu. Diğer taraftan, video kamera ile eğitim gören grup ile sözel eğitim gören grup arasında hentbol temel teknik öğretimi açısından anlamlı bir farklılık bulundu. VIII
Özet (Çeviri)
0.3 Summary The aim of this study is the comparasion of the education with camera and verbal education in the study of hendball basic tecniques with this aim, people start to determine the differences between camera education process and verbal education process in the study of hendball basic tecniques and search the effectiveness of the two study rules in the ability ! To find out the effectiveness of two study tecniqes, 30 students between the ages of 9-10 are selected with the method“chance sample”. These students were seperated into 2 groups with 15 elements. The first group is called“camera group”and the other is“verbal group”. After the determination of the ages, weights, lengths, power, speed and flexibility of the groups, they started a programme which takes 10 weeks time and 3 days in a week. One of the trainment is planned as 2 hours. In the time of this study,“jumping shoot”and“high-step basic shoot”tecniques are taught with step-study methods. Every rules and steps in main study are noted down with camera. After every levels, they all watch the steps with camera group. While they were searching the notes, they found out the mistakes and discussed about them. After the 10 weeks period; the ages, lenghts, weights, speed and flexibility of the students are tested for second time (also for last). Then, they are checked and marked with the test exam and considered by the test-makers. As a result, after all, we see that there isn't any deference between the ages, lengths and weights of the groups. And also, there isn't any deference between the measurements of 30 metres run, vertical jump and flexibility of the students. On the others hand, it is very clear that there is a big difference between“camera group”and“verbal group”in the subject of the study of hendball basic tecniques ! IX