İşletmelerde mali yabancı kaynakların bağımsız denetimi
- Tez No: 107396
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
02. Özet. Türkiye toplumu, uluslararası ilişkilere açık ve rekabet gücü yüksek bir toplum olma niteliği taşımaktadır. Bu durum karşısında, rekabet politikalarını çok iyi bilmek ve sadece ulusal pazarda değil, özellikle uluslararası pazarda da söz sahibi olabilecek ekonomik güce sahip olmak gerekmektedir. Bu da ancak, işletmelerin öncelikle kendi iç denetim sistemlerini çok iyi oluşturmalarıyla olur. Daha sonra, dış denetime önem vermek, özellikle mali kaynak kullanımlarını devamlı kontrol altında tutmak ve kullanılan mali kaynakların uygun yer ve zamanında harcanmasını sağlamak gerekir. Çalışmada öncelikle, Denetim ile İlgili Genel Bilgiler olarak adlandırılan birinci bölümde, Genel Açıklamaları takiben, Denetim ve Bağımsız Denetim konuları ele alınmıştır. Mali Yabancı Kaynaklar ve Bağımsız Denetimi Süreci adı verilen ikinci bölümde öncelikle, Mali Tabloların Bağımsız Denetimi ve Yabancı Kaynaklar konulan açıklanmış, daha sonra, Mali Yabancı Kaynakların Bağımsız Denetim Sürecinin Denetçinin Seçimi (Görevlendirilmesi), Planlama, Yürütme (Uygulama) ve Raporlama olarak adlandırılan dört safhası hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Mali Yabancı Kaynak Hesaplarının Bağımsız Denetimi olarak adlandırılan üçüncü bölümde, Mali Yabancı Kaynak Hesapları ile İlgili Genel Esaslar ve Denetlenecek Mali Yabancı Kaynak Hesaplan temin edilme yolları ile vadeleri dikkate alınarak tasnif edilerek, açıklanmıştır. Mali yabancı kaynaklan sağlanma yolları, Menkul Kıymet İhraç Etmeden ve Menkul Kıymet İhracı Yoluyla Kaynak Sağlama; vadeleri ise, Kısa ve Uzun Vadeli Kaynak Sağlama olmak üzere dikkate alınmıştır. Herbir hesap kalemi ile ilgili olarak hesabın özelliği, bölümlendirilmesi, işleyişi, değerlemesi ve envanterinin kapsayacak şekilde aynntıh bilgi verilmiştir. Mali Yabancı Kaynak Hesaplarının Bağımsız Denetim Programı olarak adlandırılan dördüncü bölümde, yukarıda belirtilen esaslar dikkate alınarak, denetlenecek her bir hesap kalemi için bir denetim hedefi belirlenmiştir. Belirlenen denetim hedefine ulaşmayı XVIIIsağlayacak şekilde GKGMİ ve GKGDS'na göre ayrı ayrı çalışma kağıtlarını içeren denetim programları hazırlanmıştır. Mali Yabancı Kaynak Hesaplarının Bağımsız Denetimine Ait Bir Uygulama olarak adlandırılan beşinci bölümde ise, belirlenen bir işletmede dördüncü bölümde hazırlanan denetim programları kullanılarak mali yabancı kaynakların bağımsız denetimi uygulanmıştır. Sonuç ve Önerilerin yer aldığı son bölümde, ilk olarak, İşletmelerde Mali Yabancı Kaynak Bağımsız Denetiminin işletme için gerekliliği ortaya konulmaya çalışılacaktır. Daha sonra, İşletmelerde Mali Yabancı Kaynakların Bağımsız Denetimine Ait Uygulama sonucunda elde edilen bulgular açıklanacaktır. XIX
Özet (Çeviri)
03. Summary. The society of Türkiye bears the characteristics of to be open to international relations and to have high competition performance. In the event that, it is essential to know competition politics and to have the right comment on not only in domestic market but also in internatinal market. First, business enterprises must form their internal control systems, solely. Next, it is to consider external audit important, especially to keep under control the uses of financial recources continuously and to achive spend the used financial recourses on suitable places and time. In this study, first, in the first chapter which is named as General Knowledge Related to Audit, considered subjects of Audit and Independent Audit after the General Explanations. In the second chapter which is named as Financial Foreign Recourses and Process of Independent Audit, first, has been explained the subjects of Independent Audit on Financial Statements, next, given therical information belong to four steps which are named as Selection of Auditor, Planning, Application and Reporting of Financial Foreign Recourses' Independent Audit Process. In the third chapter which is named as Financial Foreign Recourses Accounts' Independent Audit, have been explained Basic Essentials Related to Financial Foreign Recorses Acoounts and Will Be Audited Financial Foreign Recourses Accounts clasifiying to consider their obtaining ways with their terms. Obtaining Ways of Foreign Recourses has been taken consideration as Without Exporting Movable Assets and Exporting Movable assets; as for terms, Obtaining Short and Long Term Recourses has been given detailed information covering characteristics, classifying, working, evaluation and inventories for every one of the accounts. In the fourth chapter which is named as Financial Foreign Recourses Accounts' Independent Audit Program, has been determined an audit target for every one of the accounts, considering essentials which are clarified above. Has been prepared working XXpapers for every one of the accounts considering GAAP and GAAS to be possible reaching clarified targets. In the fifth chapter which is named as An Application Belong to Financial Foreign Recourses Accounts ' Independent Audit, Financial Foreign Recourses' Independent Audit has been applicated in the clarified business enterprise using audit programs which are prepared in the chapter four. The last chapter, includes Resuls and Proposals, first, will have put forward the need of Financial Foreign Recourses' Independent Audit for consideration on busines enterprises. Next, the results at the end of the application belong to Financial Foreign Recourses' Independent Audit will explain. XXI