Çevreciliğin siyasallaşması ve uluslararası ilişkilerdeki etkinliğine kurumsal yaklaşım
- Tez No: 107402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
DC 0.3. ÖZET Doğa insana türlü nimetlerini sunmakta cömert davranırken insanoğlu bu nimetleri tüketirken geleceği hiç düşünmemekte, her zaman bu nimetlerin sonsuz olduğu düşüncesiyle hareket etmektedir. Sanayi İhtilali'nin gerçekleştiği 19. Yüzyıldan itibaren kirliliğin kendini göstermeye başladığı bu yıllarda, henüz kirliliğin boyutları evrensel nitelik kazanmamıştı ve çevre soruman insan yaşamını tehdit etmeye başlamamıştı. O yıllardan günümüze çevre sorunları küresel bir boyut kazandı. Kirliliğin boyutları her geçen gün biraz daha artmaktadır. Aslında bu sorunların 200 yıllık bir geçmişi olduğunu hatırlarsak çözüme ulaştırmakta son derece geç kalındığım söyleyebiliriz. İşte bu çalışmada, çevre sorunlarının küresel nitelikte olmasına etken olan faktörler incelenmiştir. Aynca küresel çevre koruma çabalarının uluslararası politikada aktörler temelinde ne derece başarılı olabildiği araştırılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, çevre bilincinin gelişme süreci incelenmiştir. Burada iki bölüm halinde incelenmiştir. İlk alt bölüm, siyasi tarihin bilinen düşünürlerinin çevre hususundaki düşüncelerine ve“çevrecilik”in nasıl bir siyasi platforma taşındığına bir kaç ülkeden örneklerle yer verilmiştir. İkinci alt bölümde ise, çevreciliğin evrensel olmasına etki eden faktörler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, uluslararası sistemde çevre politika modelleri ve çevre politikalarının oluşturulmasında rol oynayan devletler, uluslararası hükümet örgütleri, uluslararası hükümet dışı örgütler ve bunların çevre faaliyetleri üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde, küresel çevre politikalarının karşılaştığı sorunlar ve uluslararası ilişkilerin klasik kuramları, realizm ve liberalizm açısından çevre politikalarına getirilen eleştiriler üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında, çevre politikalarının uygulanma aşamasında karşılaşılan sorunlar tespit edilmiş ve çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
0.4.SUMMARY Nowadays as nature gives to livings all his blessings generously, human beings do not think common future. They allways behave to consume this blessings as they are coming forever. From 19. Century that realized Industry Revolution on these years environmental pollution appeared itself, environmental pollution had never gotten universal characteristic yet and environmental problems had not began to threaten human life. From those years on nowadays environmental problems got universal characteristic. On every passing day the dimension of environmental pollution goes to increase. If we remember that these problems have two hundred years we can say to have been late to solve them. On this study, the factors that effected to have been the environmental problems was searched as universal characteristic. Also the efforts of environmental protection was studied how to be successful based on actors in international politics. In first section, the progression of environmental conscious was studied. It was searched in two parts. The first part of the main section, the the political history's philosophers' thoughts about environment were discussed and were adapted their thoughts and guesses. Then how the environmentalism was placed on the politic platform was searched. The second bottom of the first part, the factors of the global effectiveness of the environmentalism was studied. The actors whose activities are replaced on the international environmental politics, are seperated two parts; governmental organisations and nongovernmental organisations. In second section, the effectiveness and the role of the those international organisations in international environmental politics and the programs and especially, the models of the environmental programs were searched. In third section, the problems that the global environmental problems are faced and the critics of the environmental politics according to the theories of international relations; realism and liberalism were studied. In the light of explanation of the previous parts, the general result and suggestions, on the progresses of the environmental protection, the problems are determined and some solutions are suggested.