Fason üretim ve muhasebe işlemleri
Subcontracting and accounting of subcontracting
- Tez No: 107401
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF SÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
02. Özet Fason üretim işletmeler arasında sıkı işbirliğine dayanan bir üretim sistemidir. Fason üretimde işletmeler birbirlerini tamamlarlar. Fason üretim yaptıran işletmeler değişik nedenlerden dolayı ve özellikle üretilen malın maliyetini düşürmek amacıyla fason üretime başvururlar. Hammaddeyi sağlayarak diğer işletmenin üretimi yapmasını isterler. Bu üretim sürecinde fason üretim yapan işletmelerden beklenen çoğunlukla siparişi zamanında teslim etmesi ve malın kaliteli üretilmesidir. Fason üretim yapılma nedenlerine göre türlere ayrılmaktadır. Bunlar uluslararası fason üretim, tam kapasite fason üretim, marjinal fason üretim, uzmanlaşmış fason üretim ve maliyet fason üretimidir. Yapılan işin niteliği hangi türe yapılırsa yapılsın değişmemektedir. Bu çalışmada asıl amaçlanan fason üretiminin muhasebesi konusunda bilgiler vermektir. Bunun yanında fason üretimin ne olduğu, Türkiye'de ve Dünya' da fason üretimin gelişimi konusunda da bilgiler verilmiştir. Fason üretimin Türk Vergi Mevzuatı karşısındaki durumu incelenerek konu örnek uygulamalarla açıklanmaya çalışılmıştır. Fason üretim işlemi hizmet işlemi olarak düşünülüp muhasebeleştirilebildiği gibi, aynı zamanda bir üretim işlemi olarak da muhasebeleştirilebilmektedir. Ama en uygun olan hizmet üretimi olarak muhasebeleştirilmesidir. Bunun nedeni fason üretim yapan işletmelerin yaptıkları fason üretimi kendileri için yapmamaları, sadece bir başka işletme için yapmalarıdır. Bu açıdan hizmet faktörü daha ağır basmaktadır. Fason üretim konusundaki mevzuat çoğunlukla tekstil ve konfeksiyon sektörü ile ilgilidir. Bunun nedeni fason üretimin Türkiye'de özellikle bu sektörlerde yapılıyor olmasıdır. Tekstil ve konfeksiyon sektöründe yapılan fason üretim ile ilgili olarak özellikle katma değer vergisi uygulamaları açısından diğer sektörlerde yapılan fason üretime nazaran farklılık vardır. VIIIFason üretim ilişkisine giren işletmeler aralarında fason iş sözleşmeleri yapmaktadırlar. Bunun nedeni ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlıkta ortaya konan şartlan ispat edebilmektir. IX
Özet (Çeviri)
03. Summary Subcontracting is production system depend on tight cooperation among enterprises. In the subcontracting, enterprises complete each other. Corporations for different reasons are made subcontracting agreements especially cutting cost of their production. They give raw materials and other firms make production for them. This production method can be grouping according to reasons of production such as international subcontracting, full capacity subcontracting, marginal subcontracting, specialized subcontracting and cost subcontracting. The quality of the work is same each production method. The main purpose of this study to give some information about accounting of subcontracting. In addition to this some information given about features of subcontracting and developments of subcontracting in Turkey and the World. The study has been made on subcontracting agreements according to Turkey's Tax Laws and given some explanations with examples. Subcontracting is considerable in some cases as transaction of services and accounting. The other cases subcontracting is considered as production transaction and accounting like this. The Law of subcontracting mostly concerned textile and ' garment industry. The main reason of this, concern of the subcontracting especially with this sectors in Turkey. According to Value Added Tax practices, between subcontracting made the other sectors of economy, and textile and garment industry has some differences. XAmong enterprises that enter the relation of subcontracting production, made subcontracting agreement. This agreement shows the conditions of agreement to prove the case of conflict. XI