Fiyatlar genel düzeyi döviz kuru ilişkisi: Azerbaycan ekonomisi örneği
  1. Tez No: 107404
  2. Yazar: SEYMUR AĞAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEBİYE KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
02.Ozet Bretton Woods sabit döviz kuru rejimlerinin yıkılmasıyla birlikte dünya ülkelerinde esnek döviz kuru rejimlerinin farklı şekillerinin uygulanması artmıştır. Bununla birlikte, döviz kuru rejimlerinin ekonominin performansı ve fiyatlar üzerindeki etkilerinin araştırıldığı çok sayıda araştırma yapılmıştır. Fiyatlar ve döviz kurunun birbirlerini çok karmaşık şekilde etkileyebileceğinden, iktisat teorisi bu ilişkinin yönü konusunda kesin bir sonuca varamamaktadır. Aynı şekilde, fiyatlar genel düzeyi ve döviz kuru arasındaki ilişkilerin incelendiği ampirik çalışmalarda da açık bir sonuca ulaşılmış değil. Bu araştırmanın amacı, fiyatlar genel düzeyi ve döviz kuru arasındaki ilişkileri Azerbaycan ekonomisi için araştırmaktır. Bu amaçla, önce özellikle fiyatlar genel düzeyi ve döviz kuru üzerinde durularak Azerbaycan ekonomisinin genel durumu ve bağımsızlığından itibaren olan gelişmeler değerlendirilmiştir. Ardından, fiyatlar ve döviz kuru arasında ilişkilerin araştırıldığı diğer ekonometrik çalışmalar incelenmiştir. Burada, özellikle kullanılan yöntem ve varılan sonuçlar üzerinde durulmuştur. Daha sonra, yaygın olarak kullanılan ekonometrik yöntemler yardımıyla ve Azerbaycan tüketici fiyatları endeksinin ve Azerbaycan ulusal para birimi Manatın ABD doları kurunun aylık değerleri kullanılarak fiyatlar ve döviz kuru arasındaki uzun dönemli ve kısa dönemli ilişkiler iki araştırma dönemi için incelenmiştir. Bu araştırma dönemleri Ocak 1993 -Aralık 1999 ve Ocak 1993-Arahk 1999 dönemleridir. Kullanılan yöntemler sonucunda bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre, Ocak 1993-Arahk 1999 döneminde Azerbaycan ekonomisinde fiyatlar genel düzeyi ve döviz kuru arasında uzun dönem ko-entegrasyon ilişkisi ve çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Ocak 1995 -Aralık 1999 döneminde ise bu değişkenler ko-entegre olmadıkları gibi aralarında hiçbir nedensellik ilişkisi de bulunamamıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary Since the breakdown of the Bretton Woods system, countries have let their currencies float with little or no intervention or management. After this, numerous empirical studies which investigating the influence of exchange rate regimes on the performance of the economy and the inflation rate have been undertaken. At a theoretical level, it is difficult to establish unambiguous relationships because of the many ways in which exchange rates can influence the prices and be influenced by the prices, like many macroeconomic variables. Likewise, empirical studies typically find no clear link between the exchange rate and prices. The purpose of this study is to investigate the relationship between the Azerbaijan prices and Manat USA dollar exchange rate. First of all, the general condition and the progress after independence of Azerbaijan's economy are examined. Next, previous researches which investigating the exchange rate and the inflation relationships are summarized. In this section, observed which methodology is used and which conclusions are remarked. Finally, by employing common used tests and using Azerbaijan consumer prices indices and US dollar exchange rate, it is investigated the short and long run relations between the prices and exchange rate for two period. The periods are January 1993-December 1999 and January 1995- December 1999. According to the results from this study, in the period January 1993-December 1999 there are short and long run relationships between the Azerbaijan consumer prices and dollar exchange rate. The Granger causality test suggests that exchange rate causes inflation and feedback. But, in the period January 1995- December 1999 there found no cointegration and no causality between these variables. VII