Web ortamında pazarlama: Webmarketing
  1. Tez No: 107405
  2. Yazar: ŞAHİN ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
02. Özet“ Web Ortamında Pazarlama : Webmarketing ”adlı bu çalışma ; 20. yy'ın sonlarında ortaya çıkan bu yeni uygulamayı, pazarlama biliminin sınırları içerisinde tanımlamayı, geleneksel pazarlama teorisi ile karşılaştırmayı ve Türkiye'deki“ Webmarketing ”uygulamalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak, Webmarketing uygulamalarının teorik oluşumu çeşitli yönleriyle ortaya koyulmuş, ilkönce teorik altyapının ortaya koyulması amacıyla bu uygulamanın doğmasına sebep yegane uygulama olan“elektronik ticaret”konusuna değinilmiştir. Elektronik ticaretin hangi işlemleri hangi düzeylerde kapsadığı konusuna ışık tutulmuş ve böylece elektronik ticaretin uygulama ortamlarından en gelişmişi olan İnternet konusuna teorik bakımdan ulaşılmıştır. Devamında, İnternet ortamının pazarlama uygulamaları bakımından gerekli olan tanımları yapılmış ve İnternette pazarlama yaparken kullanılan programlar tanıtılmıştır. Bu programların içinde, yenilikçi ve yaratıcı nitelikleriyle en göze çarpan World Wide Web ortamı, çalışmanın odak noktası olarak seçilmiş ve pazarlama uygulamaları için Web ortamının pazarlama bilimi bakımından bir çok yönü ele alınmaya çalışılmıştır. Ardından Türkiye'de Webmarketing uygulamalarının değerlendirilebilmesi için, popülasyonun yaklaşık % 10'u olan 650 sitelik bir örneklem belirlenmiştir. Örneklem belirlenmesinde kullanılan metod, tesadüfi örneklem metodudur. Bu 650 sitelik örnekleme e- mail yoluyla anket uygulanmıştır. Ankete doğru şekilde cevap veren 100 sitenin anket sonuçlan, yüzdeler analizine ve değişkenlerarası ilgi analizine tabi tutulmuştur. Değişkenler arası ilgi analizi yöntemi olarak ki- kare ( X 2 ) yöntemi belirlenmiş ve % 5'lik bir önem derecesi dikkate alınmıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary The study titled as“ Marketing on the Web : Webmarketing ”aims the describe this new marketing practice which was begun to be so popular in the late nineteens with the limits of marketing science, to compare it with traditional marketing theory and to bring to light Webmarketing practises in Turkey. For these purposes, its theoretical constituon has been tried to determine, and discussed the“ electronic commerce”because of being the reason of borning“ webmarketing”practises at first. It has been discussed that which activities are involved in and at which extent by the“electronic commerce”and so passed the internet subject which is the most popular medium for most of the“ electronic commerce”practises, theoretically. Internet medium has been evaluated in consistent with the marketing science and described the programmes which has been used for marketing on the Internet. Among these programmes, it has been selected the World Wide Web programme because of the most innovator and creative characterictics as the focus point of this study. It has been tried to examine Web medium multidimensionally in respect to marketing science. In order to evaluating Webmarketing practises in Turkey, a sample with 650 commercial Web sites about 10 percentage of the population has been selected. Web sites at the sample has been selected as random. It had been sent questionnaires to commercial Web sites via e-mail. A hundred of questionnaires had been replied correctly and these answers analysed with percentages and chi- square ( X2 ) analyses. 5 percent significance level has been considered for the chi - square ( X2 ) analysis. VII