Salname-i Vilayet-i Sivas Sene-i hicri (1321)
  1. Tez No: 107411
  2. Yazar: CEVAT BİRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İBRAHİM SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZET 1321 Hicri- 1903 Miladi yılında Sivas ve Sivas'a bağlı sancaklar, kazalar ve nahiyelerde olan olayları ele alan Sivas salnamesi vilayette görev yapan ve bugünün özel kalem müdürü statüsünde değerlendirilebilecek mektupçular vasıtasıyla meydana getirilmiştir. Yıl içinde meydana gelen doğa olaylarını, önemli gün ve geceleri saat saat, dakika dakika vermek suretiyle detaylı bir takvim meydana getirilmiş ve ilk bölüm oluşturulmuştur. Sadece Sivas vilayetiyle sınırlı kalınmamak için ilk insandan itibaren dünyada meydana gelen önemli olaylarda kronolojik sıra itibariyle kaleme alınmıştır. İlk Padişahtan başlayarak V. Murat'a kadar tüm padişahlar hakkında tafsilatlı bilgiler verilmiştir. Salnamede tüm bunlara ilave olarak Sivas'taki devlet daireleri ve buralarda çalışan müslüman-gayrimüslim şahıslar hakkında bilgi verilmiş ve askeriye, tarihçe, eğitim, ziraiyye, sıhhiye gibi konularda açıklığa kavuşturulmuştur. II. Abdülhamit devrinin Sivas'la alakalı tüm özelliklerini kaleme alan bu eser dönemin şeffaflığımda ortaya koymaktadır. Eserin son kısmında şehir ve alınmış ve kozmopolit yapının özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Sivas Salnamesi which abtains the cities, the administrive districts and region in the years AD 1321 and BC 1903 was accured by the clerks that are employee in the city and that can be appraised as headmaster of private clerk. A detailed calender had been made by giving the important catastrophes, days and nights hourly secondly and the first step had been formed. The other importand events, that happened dating from the first human being, had been put in chronological order not to limit the things with only the city Sivas. Detailed informations had been given about all the rulers from the first ruler to IV. Murat. In Salname, as an addition to these, the state officies, Müslim and imrnüslim people who work there, had been mantioned and some other subjects such as education, military service, histor agricurture and sanitory matters had been revealed. The written work, that writers out all the properties of the term of II. Abdülhamit connected with Sivas, emerges the transporentness of the term. At the end of the written work, the Muslims and the ghettos had been mantiooned and the properties of cozmopolit construction had been emerged.