Arapgir Ulu Cami'i rölöve ve restorasyonu
Survey drawing and restoration arapgir Ulu Mosque
- Tez No: 17572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CEZMİ TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Konumuzu oluşturan Arapgir Ulu Camii bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde rastlanmayan plân ve kitlesel özellikler taşımaktadır. Ayrıca sınıfı içinde yer alabileceği Zaviyeli Camiler de genelleşen tasarımlara bu yapıda ayrıcalıklar getirildiği görülmektedir. Şimdiye kadar bazı ansiklopedilerde ve bilimsel yayında (Ünal Rahmi Hüseyin: «Arapgirde Osmanlı öncesi Devirden Bi- limeyen İki Anıt» Atatürk Üniversitesi Araştırma Dergisi, Yıl 1972, Sahife 57, 61) Bu yapıya çok az değinilmektedir. Bu yapıyı incelemeye koyuldukça, özelliklerini yakından tanıma fırsatı buldum. Ancak başvurduğum tahrir defterleri, salname, seyahat name ve vakıf kayıtlan gibi yazılı belgelerde yapıyla ilgili hiç bir bilgiye rastlayamadım. Bu nedenle tek arayış yapıyı yerinde iyice incelemeye kaldı. Zaviyeli Camiler ile çevre yapılar incelenerek bağlantılar kurulmaya çalışıldı. Onlarla bir bütün oluşturduğu ve işlevlerinin birbirini tamamladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Subject of this thesis is the Arapgir Ulu Mosuqe. H. shows different characteristics than the Eastren Region, where it be longs to. Althouyh this mosque can be justified in the zawiyah- mosque type, it shows main characteristic differences than them. Because only information about this mosque could be found in Ünal Rahmi Hüseyin“Arapgir'de Bilinmeyen İki Anıt”Atatürk Üniversitesi araştırma Dergisi, 1972, P the survey had to be done on the side while I was sutudies. We have found the chance of discovering the characteristic differences, of this building. In this study, we have trie to find the relation between this mosque and surrounding buildings, in order to show that as a hall it was complete structure.