Orhan Rahmi Gökçe'nin hayatı ve romanları üzerinde bir inceleme
The Study on the life and novels of Orhan Rahmi Gökçe
  1. Tez No: 107479
  2. Yazar: ŞERİFE KAMER KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK HUYUGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ABSTRACT Orhan Rahmi Gökçe 1904 yılında Tire'de doğmuş, 1972 yılında izmir'de ölmüştür. Cumhuriyet Dönemi'nde izmir'in önemli yazarlarındandır, izmir basınma kırkiki yıl hizmet etmiştir. Gazetecilik hayalına izmir'in tanınmış gazetecilerinden Zeynel Besim'in sahibi olduğu Hizmet gazetesinde başlar. Daha sonra Anadolu, Sabah Postası, Yeni Asır, Milli Birlik, Ulus, Fikirler gibi değişik gazete ve dergilerde yazı faaliyetlerine devam eder. Orhan Rahmi, bu gazetecilik faaliyetlerinin yanı sıra yazdığı roman, hikaye ve şiirleri ile de izmir'in en önemli yazarları arasındadır. Romanları daha ziyade aşk ve macera içeriklidir. Bu romanlarında köylünün kalkınması, Türk İnkılapları, işçi hakları, evlatlık olarak büyütülen gençler, hayat kadınları ve eğitimin önemi gibi sosyal meselelere de eğilir. Orhan Rahmi ayrıca, devrin modasına uygun olarak tarihî konuları, korsan maceralarını da anlatmıştır. Bu tarihî romanlarında Türk Tarihi' nin değişik dönemlerini konu edinmiştir.Romanlan, kurgu ve teknik bakımdan realist, konu, kişileştirme ve üslup bakımından romantik özellikler taşımaktadır. Orhan Rahmi'nin kahramanları Avrupai, özellikleri ile dikkat çekerler. Kahramanların hemen hepsi, kültürlü, şair yaratıştı, birkaç dil bilen, piyano ve keman çalabilen, beste yapan, resimle ilgilenen, insanlardır. Orhan Rahmi'nin romanlarında görülen bazı özellikler, Halit Ziya'yı hatırlatır. Bu nedenle onun tesirinde kalan ve onu takip eden bir romancı olduğu söylenebilir. Orhan Rahmi Gökçe, Esat Mahmut Karakurt, Mehmet Yesari, Aka Gündüz, Burhan Cahit, Suat Derviş gibi Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının ikinci derece yazarları içinde de düşünülebilir. Fakat Orhan Rahmi'nin İstanbul değil de izmir'de yaşayan bir yazar olması onun tanınmasını engellemiştir. Her alanda bir çok eser yazması, romanlarının bazılarında vasatın üzerine çıkması, onun genel Türk Edebiyatı için ihmal edilmemesi gereken bir yazar olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Orhan Rahmi was born in Tire in 1904 and died 1972 in Izmir. In Republican Period, He is one of the most important writers of İzmir. He worked as a journalist for forty two years. He started his journalism life with Hizmet newspaper which its owner is Zeynel Besim, the famous one of Izmir journalists. Then he continued to write in various reviews and newspapers like Anadolu, Sabah Postası, Yeni Asır, Milli Birlik, Ulus, Fikirler. Besides his journalism, he is among important writers of İzmir because of his novels, stories and poems. Most of the subjects of his novels includes love and adventure. In these novels he mentioned social matters like the development of villagers, Turkish revolutions, the social rights of workers, the adapted children, prostitutes and the importance of education. Besides, he also mentioned historical events and adventures of pirates as the other writers of the same era did. In his historical novels, he told about the different periods of Turkish history. His novels are realistic from the point of fiction and technique, also they are romantic from the point of subject, personification and style. Orhan Rahmi's characters are cultured, interested in art, They can play the piano and violin, can compose, speak several foreign languages. Some features, like seen in Orhan Rahmi's novels, reminds Halit Ziya's novels. For this reason, it can be said that he is an author who is inspired of Halit Ziya and followed him. Orhan Rahmi Gökçe can beconsidered as the second class writer of Republic Period Literature like Esat Mahmut Karakurt, Mehmet Yesari, Aka Gündüz, Burhan Cahit, Suat Derviş. Because he was a writer living in İzmir but not in İstanbul, prevented him being a well known figure in literature. As he contributed a lot of work in every field, and some of them written over average, he is a writer who shouldn't be neglected for the general Turkish Literature