Ahıska Türkleri ile ilgili politikaların stratejik boyutu
The politics about Ahiska Turks
  1. Tez No: 209842
  2. Yazar: HAKAN SARGIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NESRİN S. KARAGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ahıska Türkleri ile ilgili politikaların stratejik boyutunun inceledigi çalısmada, Ahıska meselesinin ortaya çıkmasında önem arz eden hususlar tarihsel bir süreç içerisinde ele alınmıstır. Ahıska meselesinin bugün dahi çözümlenemeyisinde önemli bir etken olan etnik kimlik konusunda, her iki tarafında iddiaları tarafsız olarak incelenerek özellikle fikir ayrılıklarının yogunlastıgı hususlar üzerinde durulmustur. Meselenin uzun süre çözümsüz kalmasında önem arz eden diger faktör olan bölgenin cografi durumu ve stratejik önemi, Türkiye, Rusya, Gürcistan ve Ermenistan açısından degerlendirilmis, askerî-stratejik degeri ise Türkiye-Kafkasya, Kafkasya- Türkiye ana yaklasma istikametleri kapsamında ele alınmıs, bölgenin eko-stratejik durumu ile ilgili olarak, mevcut ve planlanan enerji koridorları ile enerji kaynaklarının dogudan batıya aktarılmasının ABD, Rusya, Türkiye ve Avrupa açısından önemi vurgulanmıstır. Bölgedeki ?çözümsüzlük çözümü?nün en önemli aktörü olan Ermenistan'ın Ahıska Türkleri'nin ana vatanı olan Cavahet Bölgesi'ne yönelik yayılmacı politikasının Rusya tarafından gerek Gürcistan'daki iç karısıklıkların gündemde tutulması, gerekse bölgedeki askerî üssün kaldırılmayarak Ermenilere psikolojik destek saglanması seklinde devam ettigi, sürecin önümüzdeki dönemde özerk bir yapıyı beraberinde getirerek, ?Büyük Ermenistan? idealinin önemli bir asamasını olusturabilecegi degerlendirilmistir. Dünden bugüne Ahıska meselesinin baslangıcını teskil eden 1944 Stalin sürgünü ile 1989 Fergana Olayları'nın gerçek ve görünürdeki sebepleri dönemin SSCB politikaları ısıgında degerlendirilmis, sonuçlarının bugüne yansımaları ele alınarak Ahıska Türkleri'nin sürgün sonrası sosyo-politik ve demografik yapıları incelenmistir. ABD'nin 2005 yılından itibaren yürürlüge koydugu ve Krasnador'da yasayan Ahıska Türkleri'nin ABD'ye göç etmesini öngören proje ile elde etmeyi planladıgı kazanımlar ile bu durumun Türkiye'nin Ahıska Türkleri'nin gelecegine yönelik politika ve öngörülerine etkisi degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
In my thesis, which i studied the strategic dimension of the politics about Ahiska Turks, the issues which are important in the appearence of Ahiska Matter were considered in historical period. About the ethnic identity which is not solved even in these days, both side?s claims were studied neutrally and emphasized especially on the matters about the disputed opinions. Geografical situation and strategic importance, the other main factors which is important in remaining the matter unsolved for a long time, were evaluated in the aspect of Turkey, Russian Federation, Georgia and Armenia. Also military and strategic importance was taken hand in the extent of main approach. Pertainning to the economic-strategic situation of the region, the importance of transfering existing and planned energy corridors and sources from east to west was emphasized in the point of view of USA, Russian Federation, Turkey and Europe. It was evaluated that Armenian?s (The main factor of ?Solution of Discrepancy?) imperial policy in Cevahati Region, motherland of Ahiska Turks, is used by Russia whether by holding the internal confusion in Georgia on agenda or giving psychological support to Armenians by not closing the military base in the region. t is also concluded that this procedure can constitute an important phase of Great Armenia deal along with an autonomous structure. The real reasons and results of the exile, from past till today, executed by Stalin in 1944 and the events which took place in Fergana in 1989, were evaluated in the light of SSR policy in that time. The social-political and demographic structure of Ahiska Turks were examined by taken up the reflection of these results. The benefits which USA wants to gain by the project, put into effect by USA after 2005 and which included the immigration of Ahiska Turks living in Krasnador to USA and the effects of this situation to Turkey?s policy and foresight according to Ahıska Turks, were evaluated in this thesis.