Artvin ili Şavşat ilçesi Yavuzköy özelinde Ahıska Türkleri üzerine sosyal antropolojik bir araştırma
A social antropologyic study on Ahiska Turks living in Yavuzköy, Şavşat, Artvin
  1. Tez No: 250198
  2. Yazar: TURGAY AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışma ile öncelikle Ahıska Türkleri, Artvin ili ve Şavşat ilçesi genelhatlarıyla tanıtılmıştır. Ardından Artvin ? Şavşat coğrafyasında yer alan veAhıska Türkleri'nin yaşadığı Yavuzköy, kültür özellikleri, kültürel süreçler vekültür değişimi esas alınarak sosyal ? antropolojik açıdan incelenmiştir.Kültür değişimi, üzerinde yaşanan coğrafya ve tarihsel sürece tâbidir.Yavuzköy, üzerinde bulunduğu coğrafya ve parçası bulunduğu tarihselsürecin zengin kültürel mirasın taşıyıcısı durumundadır. Köyün yakınçevresinde farklı etnik ve dinsel yapıdaki toplumlar söz konusudur. Tarihselsüreçte köyün bulunduğu coğrafyaya birçok devlet ve din hakim olmuştur. Bunedenle Yavuzköy'de kültür birçok din ve devletin ortak mirasıdır.Yavuzköy son elli yılda maddi ve sosyal hayat alanında birçokdeğişikliklere maruz kalmıştır. Yavuzköy'de kaynaklar köy nüfusunungeçimine yetmediği için özellikle genç nüfusta ciddi bir göç yaşanmıştır.Ayrıca eğitim sonucunda yakalanan iş imkanları köyde kalan genç nüfusu yokdenecek bir seviyeye çekmiştir. Bugün Yavuzköy nüfusu, emekli olunca köyözlemini gidermek için doğduğu topraklara dönen bir kısım orta yaşlı ve yaşlıinsanlarla, her şeye rağmen toprağından kopmamış yaşlı insanlar ve onlarınçocuklarının ailelerinden ibarettir. Yavuzköy'de maddi hayattaki olumlugelişmeler (altyapı, ulaşım,teknoloji kullanımı...) sosyal hayatı olumsuzetkilemiştir. Bu yolla dışa açılan Yavuzköy popüler kültürün etkilerine açıkhale gelmiş ve kültürel yapısında olumsuz sonuçlar görülmeye başlanmıştır.Bu sonuçları sosyal hayatta özellikle kültürel alanda ve gelenek ? göreneklerüzerinde görmek mümkündür.Sosyal hayatı oluşturan kültürel unsurlarda görülen değişim miktarıfarklılık arzetmektedir. En fazla değişim evlilik ve aile yapısı alanlarındayaşanırken dil ve din unsurlarındaki değişim nispeten azdır. Ritüeller dikkatealınarak Yavuzköy'de gelenek ve göreneklere bakıldığında özellikle düğün vesünnet alanındaki gelenek ve göreneklerin kaybolmaya yüz tutmuş olduğunusöyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, Ahıska Turks, the city of Artvin and province of Şavşat wasinformed generally. The Yavuzköy, the village where Ahıska Turks live in atthe province of Artvin and Şavşat, was studied from social anthropologicperspective on the bases of cultural specialties, cultural processes andcultural changes.The changes in the culture depend on the historical process on wherethe culture ruins. Yavuzköy has the heritage of the cultural process of theparts of the places where it lies. There are different group of people ofdifferent religious and ethnicity. During the history of the village, differentstates and religions ruins. So culture of Yavuzköy is the common heritage of alot of states and religions.Within the last 50 years there have been many changes on economicand social life in Yavuzköy. Especially young people immigrate due to thelack of sources in the Yavuzköy. Job opportunities decreased the number ofyoung people in the area. Nowadays there are some old people feelhomesickness and some people have home in village and their families. Thepositive attractions in economy effected social life negatively. Yavuzköy,which is opened to outside, effected by the popular culture and by this waywe can see the negative results of its culture. It?s possible to see these resultson social life, especially on cultural area and traditions.There are differences on the amount of changes in cultural elementswhich built the social life. While the biggest change took place on weddingsand family life, the changes in language and religious elements were few.While we examine the traditions, we see that the ritual on weddings andcircumstances started to diminish.