Ümmü Eymen -naklettiği ve hakkında nakledilen hadis rivayetleri-
Umm Ayman and the reports narrated by and about her
- Tez No: 677922
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE MARTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ümmü Eymen aslen Habeşistanlıdır. Hz. Muhammed'in (s.a.v.) ailesine hizmet etmiş, Rasûlullah (s.a.v) doğduktan sonra ise ona dadılık yapmıştır. Hz. Muhammed (s.a.v.) evlendiği zaman Ümmü Eymen'i âzât etmiş ve onu Ubeyd b. Zeyd ile evlendirmiştir. Bu evlilikten Eymen b. Ubeyd dünyaya gelmiştir. Ubeyd b. Zeyd'in vefatından sonra ise Rasûlullah (s.a.v.) onu Zeyd b. Hârise ile evlendirmiştir. Bu evlilikten ise Üsâme b. Zeyd dünyaya gelmiştir. Ümmü Eymen, İslâm dinini ilk kabul edenlerdendir. Habeşistan ve Medine'ye hicret etmiştir. Savaşlara katılan kadın sahâbîlerden de birisidir. Hz. Muhammed'in (s.a.v.) vefatından beş-altı ay sonra veya Hz. Osman hilâfeti döneminde vefat etmiştir. Ümmü Eymen Rasûlullah'tan (s.a.v.) yedi hadis rivayet etmiştir. Rivayet ettiği hadislere Sünen-i İbn Mâce, el-Müsned ve diğer hadis kitaplarında rastlanmaktadır. Kütüb-i Tis'a'da Ümmü Eymen hakkında nakledilen rivayetlerin sayısı ise on altıdır. Bu rivayetler konusuna göre sınıflandırıldığında altı farklı rivayete ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Umm Ayman is originally from Abyssinia. She served the family of the Prophet Muhammad (s.a.v.) and became a nanny for the Prophet Muhammad (s.a.v.) after he was born. When the Prophet Muhammad (s.a.v.) got married, he freed Umm Ayman and wedded her to Ubayd b. Zayd. From this marriage, Ayman b. Ubayd was born. After Ubayd b. Zayd's death, the Prophet Muhammad (s.a.v.) wedded Umm Ayman to Zayd b. Harise. From this marriage, Usama b. Zayd was born. Umm Ayman was one of the first to accept Islam. She emigrated to Abyssinia and Medina. She is one of the female companions who participated in the wars. She died five or six months after the death of the Prophet Muhammad (s.a.v.) or during the caliphate of Osman. Umm Ayman narrated seven hadiths from the Prophet Muhammad (s.a.v.). The hadiths she narrated are found in Sunan-i Ibn Majah, al-Musnad and other hadith books. The number of narrations about Umm Ayman in Kutub-i Tis'a is sixteen. When these narrations are classified according to their subject, six different narrations are reached.