Elit ve elit olmayan genç basketbol oyuncularında fizyolojik profillerin karşılaştırılması
The Comparison of physiological profiles both elite and non-elite young basketball players
- Tez No: 107523
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
7. ÖZET Elit ve elit olmayan genç basketbolculann fizyolojik profillerinin görünümünü ortaya koymanın amaçlandığı bu çalışmaya, Türkiye Şampiyonasında ilk 8 'e giren bir takım ile, kendi ilinde Play-OrFlara kalamamış diğer bir takımın 16-18 yaşlan arasındaki 24 sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların 30 m sprint zamanlan, dikey sıçrama mesafeleri, kan laktat seviyeleri ile anaerobik güç ve anaerobik kapasite özellikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesinde, iki takımın bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında bağımsız t-testi analizi SPSS 9.5 paket programı kullanılarak uygulanmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda; elit olmayan genç basketbolculann ortalama boy uzunluklan 183.20±7.17 cm, vücut ağırlıklan 73.41±8.18 kg olarak bulunmuştur. Elit genç basketbolculann boy uzunluklan 190.17±7.30 cm, vücut ağırlıklan 79.41±11.18 kg olarak bulunmuştur. Elit olmayan genç basketbolculann 30 m sprint ve dikey sıçrama değerleri sırasıyla 4.56±0.24 sn, 49.25±3.08 cm, elit genç basketbolculann ise 4.19±0.16 sn, 56±4.24 cm olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY 24 Sportsmen aged between 16-18 from a team which took part in the first 8 teams in the Turkish Championship and another team which couldn't take part in the play off at its home have volunteerly participated in this study which aims to display the physiological profiles of elite and non-elite basketballers in this age group. 30 m sprint degrees, vertical jumping degrees, blood lactate levels and anaerobic power and anaerobic capacity characters have been evaluated. The results have been evaluated by using independent t-test analysis, SPSS 9.5 pocket program in comparison of the independent variables of the two teams. As a result of measurements, average heights of the non-elite basketballers have been found 183.20±7.14 cm, body weights 73.41±8.18 kg and for the elite basketballers average heights 190.17±7.30 cm, body weights 79.41Ü1.18 kg.