Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinin reaksiyon faaliyetlerine katılımlarının değerlendirilmesi
The evaluation of recreation activities of the students at the department of physical education and sport
- Tez No: 107524
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SANİNOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
9.0ZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi Ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEKLİSANS TEZİ/KONYA 2001 Vedat ÇINAR Danışman Yrd.Doç.Dr.Ahmet SANİOĞLU Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu Öğrencilerinin Rekreasyon Faaliyetlerine Katılımlarının Değerlendirilmesi Araştırmanın başlangıcında rekreasyonla ilgili kaynak taraması yapılarak konunun alt yapısı oluşturulmuştur.Bu kaynaklardan faydalanılarak 29 sorudan oluşan anket sorulan hazırlanmıştır. Hazırlanan anket sorulan denek grubunu oluşturan Selçuk üniversitesi ve Fırat üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokullarında okuyan öğrencilere uygulanmıştır.Bu öğrencilerin sosyo kültürel ve ekonomik durumlan göz önünde tutularak rekreasyon faaliyetlerine katılımlannı tespit edilmiştir. Araştırma 1999-2000 öğretim yılında Selçuk üniversitesi Beden eğitimi ve spor yüksekokulu ve Fırat üniversitesi Beden eğitimi ve spor yüksekokulu 2. ve 3. sınıfta okuyan öğrenciler üzerine uygulanmıştır. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Öğrenciler üniversite ortamına alışmış olma durumuna göre seçilmiştir. 1999-2000 öğrenim yılında Selçuk üniversitesi Beden eğitimi ve spor yüksekokulundan 125 ve Fırat 47üniversitesi Beden eğitimi ve spor yüksekokulundanl25 öğrenci olmak üzere 250 öğrenciyle görüşülmüştür. Yaş faktörü göz önünde tutularak bu sayı 200' e düşürülmüştür. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak istatistiksel analizler SPSS programında X2 frekans dağılım analizleri alındıktan sonra, birbirleriyle ilişkili olduğunu düşündüğümüz değişkenler arasında çapraz tablolar oluşturulmuş ve bunların istatistiki anlamlıklan p< 0.05 değerlerine göre yorumlandınlmıştır. Sonuç olarak; beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencileri istedikleri halde çeşitli nedenlerden dolayı rekreatif etkinliklere ve sportif faaliyetlere katılamadıkları ortaya çıkmıştır.Bunun en önemli nedeni ise üniversitelerin sosyal, kültürel, sportif ve diğer faaliyetleri düzenleme konusunda yetersiz kalmasıdır.Üniversite Öğrencüerinin İhtiyaç duydukları bu tür faaliyetlerin düzenlenmesi konusunda üniversitelere önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. 4*
Özet (Çeviri)
İO.SUMMARY S.Ü. Health Science Institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS/KONYA-2001-01-19 Vedat ÇINAR Advisor Assos. Prof. Ahmet SANİOGLU The evaluation of recreation activities of the Students at the department of physical Education and sport At the beginning of there search, the structure of the subject has been formed by scanning resource related to recreation. By getting benefit from these resources, the survey questions including 29 questions have been prepared. The prepared survey questions have been applied to the students studying at Physical Education and Sport Departments in Selçuk University and Fırat University as the people an whom those experiences have been applied. The partici patinas of these students in the recreation activities have been determined by considering their socio-cultural and economic conditions. In 1999-2000 This research had been apical to the students studying in the second and third classes at Physical (Education and Sport Department in Selçuk University and Frat University. In the research, the technique of seeing face to face was used. The students had been chosen according to their being accustomed to the situation of university atmosphere. In the Education year of 1999-2000, 125 students from the Physical Education and sport Department of Selçuk University and 125 Students from Physical Education and Sport Department of Fırat University were interviewed. Considering the age factor this number was reduced to 200.