Fiziksel engelli çocukların ilköğretimde beden eğitimi öğretimi
The Physical education of the disabled students in primary schools
- Tez No: 107528
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU, Y.DOÇ.DR. MÜRSEL AKDENK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Fiziksel Engelli Çocukların İlköğretimde Beden Eğitimi öğretimi Ömer ALTUNSOY, Yüksek Lisans Tezi,Ondokuz Mayıs Üniversitesi Saınsun,Temmuz 2001 Fiziksel Engelli Çocukların İlköğretimde beden eğitimi öğretimi adlı çalışmada; fiziksel engelli İlk öğretim öğrencilerinin,öğretmenlerin, velilerin ve engelli sporcuların, beden eğitimi ve spora bakış açıları ve aynı zamanda engellilerin spor eğitimi ve aktiviteleri hakkındaki düşünce ve önerilerinin açıklanması amaçlanmaktadır. Bu araştırmada :Samsun ilinde bulunan ilköğretim çağındaki engelli çocukların ve gençlerin,mevcut durum hakkındaki görüşleri ve istekleri ele alınıp konuya bakışlarının sorgulanması işlenmektedir. İlgili çalışmalarda literatür taraması yapıldı. Hazırlanan sorular hedef gruba anket olarak soruldu. Değerlendirmelerde Teorik ve pratik çalışmalar bir sistem bütünlüğünde irdelendi. Veriler tablo ve grafik halinde sunuldu. Gruplar arasındaki yüzde dağılımların farkının anlamlılığım tespit için ki-kare testi uygulandı. Çalışmaların neticesinde, fiziksel engelli çocukların ilköğretimde beden eğitimi dersindeki problemleri tespit edildi ve çeşitli önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The Physical Education of The Disabled Students in Primary Schools Omer ALTUNSOY, Thesis of Graduate Study, 19 May University, Samsun, July 2001 In this study, which is called the physical education of the disabled students in primary schools, physical education and view points about sports of the disabled primary school students, teachers, parents and disabled sportsmen and at the same time, the suggestions and opinions of the disabled about sports education and activities are intended to be explained. In this research, the wishes and the opinions about the present situation of the disabled students who are the age of primary school, in Samsun have been studied. Literature research was done in this study. The questins prepared were asked to the target group. Theorotical and practical studies were examined in a systematic order. Data were presented as tables and graphics. Chi-Square test was used to find the meaning of the percentage dispersion among the groups. At the end of these studies, the problems of the disabled students in physical education lessons in primary schools were determined and some suggestions were made.