Sedanter erkeklerde, maksimal izometrik diz ekstansiyon/fleksiyon çalışmalarının anaerobik güce etkisi
Sedantery male, maximal isometric knee extansion/flexion training to anaerobic power
  1. Tez No: 107540
  2. Yazar: CEM TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
8.ÖZET Çalışmamıza denek olarak gönüllü 30 sağlıklı, genç sedanter erkek üniversite öğrencesi katıldı.Üç gruba ayrılan deneklerden İzometrik Diz Ekstansiyon/Fleksiyon çalışması yapan grubun (n=*10) yaşortalaması (20.4 ± 2) yıl, vücut ağırlıkları (78.6 ± 5.7) kg. ve boyları (178 ± 4) cm. dir.Diz Ekstansiyon îzometrik çalışma yapan ikinci grubun (n»10) yaş ortalaması (20.6 ± 2) yıl, vücut ağırlıkları (69.1 ± 10.07) kg. ve boyları (178.9 ± 4) cm. dir.Diz Fleksiyon Îzometrik çalışması yapan üçüncü grubun (n^lO) yaş ortalaması (19.8 ± 3) yıl, vücut ağırlıkları (68.4 ± 10.01) kg. ve boylan (175.8 ± 3) cm. dir. Yaptığımız çalışma ile maksimal izometrik Diz Ekstansiyon/Fleksiyon çalışmalarının; anaerobik güce, izometrik ve izokinetik kas gücüne ve patlayıcı güce olan etkisini araştırdık. Denekler 10 ar kişilik eşit üç grup halinde CYBEX 350 Extremity System cihazında maksimal diz ekstansiyon/ fleksiyon, ekstansiyon, fleksiyon çalışmalarına alındılar.Çalışmalardan önce tüm deneklere Wingate anaerobik güç testi, izometrik diz ekstansiyon/fleksiyon, izokinetik diz ekstansiyon/fleksiyon ve durarak uzun atlama, dikey sıçrama testleri yapıldı.Gruplara ayrı ayrı haftada 3 gün, 8 hafta boyunca toplam 24 çalışma yaptınldı.Grupların çalışma protokolü ise; 30°,60°,90° lerde 3 saniye süreli 9 adet kontraksiyon, setler arası dinlenme 40 saniye olarak belirlendi.Çalışmalara dominant bacakla başlandı ve her çalışmaya bir önceki çalışmada bitirilen bacakla başlandı.Çalışmalar bittikten sonra, çalışma öncesi yapılan bütün test ve ölçümler tekrarlandı.Sonuçlann istatistiksel değerlendirilmesi“eşlendirilmiş t-testi ve Mann Whitney U testi”kullanılarak yapıldı. Çalışmamızda Maksimal İzometrik çalışmaların, İzokinetik Diz Ekstansiyon/Fleksiyon kas gücünü artırdığını, anaerobik gücü ve patlayıcı gücü artırdığını bulduk. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY 30 healty young, sedantary male university student were included the study. Subject were divided into three groups.The group (n=10) which performed isometrie knee extension/fleksion exercise, has (20.4 ± 2) mean age, (78.6 ± 5.7) kg. body weight and (178 ± 4) cm. height.The second group (n=*10) which performed isometric knee ekstansion exercise, has (20.6 ± 2) mean age, (69.1 ± 10.07) kg. body weight and (19.8 ± 3) mean age, (68.4 ± 10.1) kg. body weight and (175.8 ± 3) cm. height. In the present study. We investigated the effects of isometric knee extension/fleksion training to anaerobik power, isometric and isokinetic muscle power, explosive power. Each group which cansisted of ten subjects was performed isometric knee extension, fleksion training by using“CYBEX 350 Extremity System”dynamometer.Before the exercise program, all subjects were evaluated by Wingate test, isometric knee extansion/fleksion test, isokinetic knee extansion/fleksion test, vertical jump test, D.U.A test.(Horizantal jump test) Then each group were performed same 24 trials during 8 weeks by 3 days a week. Each session had 9 maximal isometric contractions at 30°,60°,90° extensions of both legs.Each contraction was 3 seconds.Resting periods between different angles were 40 s.In the initial trial, exercise was started with dominant leg, and then the last wast the first in the consecuting study.At the end of training program all tests and measurements were reevaluated. Statistical Whitney U test and paired samples t-Test. In this study, it is demonstrated that maximal isometric exercises increaseal isokinetic power and explosive power. 53